Polecane produkty
Skład:
tropikamid (tropicamidum)
Wskazania:
- roztwór 0,5%: w stanach przedoperacyjnych, wymagających zastosowania krótko działającego środka rozszerzającego źrenicę; w diagnostyce okulistycznej do wziernikowania dna oka,
- roztwór 1%: w stanach przedoperacyjnych i pooperacyjnych, wymagających zastosowania krótko działającego środka rozszerzającego źrenicę; w diagnostyce okulistycznej do porażenia akomodacji.
Działanie:
Preparat do stosowania miejscowego, który wykazuje działanie parasympatykolityczne. Znajdujący się w składzie tropikamid wywołuje porażenie mięśnia zwieracza źrenicy i mięśnia rzęskowego, w efekcie czego następuje rozszerzenie źrenicy oraz porażenie akomodacji. Preparat działa szybciej od atropiny i na krótki czas rozszerza źrenicę. Rozszerzenie źrenicy następuje po 5 min od zastosowania preparatu do worka spojówkowego, maksymalne rozszerzenie źrenicy zachodzi po 15-20 minutach. Preparat przestaje całkowicie działać po 3-5 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na składniki preparatu
- jaskra pierwotna z tendencją do zamykania kąta, jaskra z wąskim kątem
- nie stosować preparatu w przypadku założonych miękkich soczewek kontaktowych
- podczas ciąży stosować wyłącznie w przypadkach bezwzględnie koniecznych
Dawkowanie Tropicamidum WZF:
Miejscowo, do worka spojówkowego. U niemowląt i małych dzieci stosować tylko roztwór 0,5%. Roztwór 0,5%. W celu rozszerzenia źrenicy: dorośli i dzieci: 2 krople do oka w odstępie 5 minut. Jeżeli niemożliwe było badanie pacjenta w ciągu 15-30 min od podania można zakroplić ponownie 1 kroplę w celu przedłużenia działania rozszerzającego źrenicę. Wziernikowanie oka: dorośli i dzieci: 1-2 krople do oka 15-20 minut przed badaniem. Roztwór 1%. W celu rozszerzenia źrenicy: dorośli i dzieci: 1 kropla do oka. Jeżeli niemożliwe było badanie pacjenta w ciągu 15-30 minut od podania można zakroplić ponownie 1 kroplę w celu przedłużenia działania rozszerzającego źrenicę. Porażenie akomodacji: dorośli - 2 krople do oka w odstępie 5 minut. Badanie przeprowadzić 25-50 minut od ostatniego zakroplenia preparatu.