Polecane produkty
Skład:
jodiksanol (iodixanolum)
Wskazania:
Preparat przeznaczony wyłącznie do diagnostyki. Stosowany do kardioangiografii, angiografii mózgowej (konwencjonalnej), arteriografii obwodowej (konwencjonalnej), angiografii brzusznej (i.a. DSA – dotętnicza cyfrowa angiografia subtrakcyjna), urografii, flebografii, w tomografii omputerowej wzmocnionej kontrastowo. Również mielografia lędźwiowa, piersiowa i szyjna.
Działanie:
Preparat jest jodującym środkiem cieniującym do badania RTG. Mechanizm działania: organicznie związany jod po wstrzyknięciu pochłania promieniowanie rentgenowskie we krwi i tkankach. Po dożylnym podaniu jodiksanolu u zdrowych ochotników, dla większości parametrów hemodynamicznych, klinicznych, chemicznych i układu krzepnięcia nie stwierdzono znamiennych odchyleń od stanu wyjściowego. Zaobserwowane zmiany były niewielkie i nie miały, jak się uważa, znaczenia klinicznego.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na jodiksanol lub którykolwiek z pozostałych składników
- jeśli u pacjenta występuje tyreotoksykoza przebiegająca z widocznymi objawami
- u kobiet w ciąży stosować wyłącznie w przypadkach bezwzględnie koniecznych
Dawkowanie:
Dożylnie, dotętniczo, dokanałowo. Dawkowanie ustala lekarz. Preparat ten należy zawsze podawać zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Dawkowanie może być różne w zależności od typu badania, wieku, wagi, pojemności minutowej serca i stanu ogólnego pacjenta oraz techniki podania. Zwykle podaje się podobne stężenia oraz objętości jodu, jak innych jodowych środków kontrastowych, będących w powszechnym użyciu, jednak w niektórych typach badań można uzyskać klinicznie użyteczne informacje, stosując nieco mniejsze stężenia jodu. Przed podaniem leku oraz po jego zakończeniu należy zapewnić właściwe nawodnienie pacjenta.