Polecane produkty
Skład:
naproksen, esomeprazol (naproxenum, esomeprazolum)
Wskazania:
Profilaktyka choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa u pacjentów z ryzykiem owrzodzenia żołądka i (lub) dwunastnicy wynikającego ze stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz u których stosowanie małych dawek naproksenu i innych NLPZ nie było wystarczające.
Działanie:
Preparat złożony o sekwencyjnym uwalnianiu łączącej warstwę soli magnezowej ezomeprazolu o natychmiastowym uwalnianiu i powlekany dojelitowy rdzeń, o opóźnionym uwalnianiu, zawierający naproksen. W efekcie tego, ezomeprazol jest uwalniany w żołądku przed rozpuszczeniem się naproksenu w jelicie cienkim. Powlekanie dojelitowe naproksenu przeciwdziała rozpuszczaniu się naproksenu w żołądku przy pH mniejszym niż 5,5 i zapewnia ochronę przed możliwym miejscowym, toksycznym działaniem naproksenu na błonę śluzową żołądka. Ezopmeprazol jest S-enancjomerem omeprazolu i ogranicza wytwarzanie kwasu solnego w żołądku przez specyficzny, ukierunkowany mechanizm działania. Ezomeprazol jest słabą zasadą, która osiąga duże stężenie i przekształcana jest do czynnej postaci w silnie kwaśnym środowisku kanalików wydzielniczych w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka, gdzie blokuje aktywność enzymu pompy protonowej - H ,K -ATP-azy oraz podstawowe jak i stymulowane wytwarzanie kwasu solnego. Naproksen jest lekiem z grupy NLPZ o właściwościach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Mechanizm działania anionów naproksenu, tak jak innych leków z grupy NLPZ, nie został do końca wyjaśniony, jednak prawdopodobnie związany jest z blokowaniem syntezy prostaglandyn.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na naproksen, ezomeprazol, inne inhibitory pompy protonowej lub na którykolwiek z pozostałych składników leku
- gdy jednocześnie stosowany jest atazanawir lub nelfinawir (stosowane w leczeniu zakażenia HIV)
- jeśli po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego, naproksenu lub innych leków z grupy NLPZ takich jak ibuprofen, diklofenak lub inhibitory COX-2 u pacjenta wystąpiła astma (świsty) lub reakcja alergiczna taka jak świąd skóry lub wysypka skórna (pokrzywka)
- III trymestr ciąży
- ciężkie choroby wątroby, nerek lub serca
- owrzodzenie żołądka lub jelit
- zaburzenia krwawienia lub poważne i nieoczekiwane krwawienia
Dawkowanie Vimovo:
Doustnie. Zaleca się dobranie indywidualnej dawki w zależności od potrzeb pacjenta.