Polecane produkty
Skład:
chlorowodorek chlorpromazyny (Chlorpromazini hydrochloridum)
Wskazania:
Zaleca się podawanie leku w przypadku schizofrenii i innych psychoz, przede wszystkim psychoz paranoidalnych, manii i hipomanii. Wskazany również pomocniczo w czasie krótkotrwałej kuracji stosowanej przy stanach lękowych, pobudzenia psychoruchowego, gwałtownych albo niebezpiecznych zachowaniach impulsywnych. Stosować w przypadku czkawki nie reagującej na leczenie, a także mdłości i torsji w chorobach terminalnych, kiedy inne preparaty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów albo są poza zasięgiem pacjentów. Podawać jako lek ułatwiający wprowadzenie do hipotermii (profilaktyka dreszczy) oraz przy schizofrenii u dzieci i autyzmie.
Działanie:
Preparat zaliczany jest do grupy leków przeciwpsychotycznych. Stanowi pochodną fenotiazyny. Zawarty w nim chlorowodorek chloropromazyny wykazuje silne właściwości przeciwpsychotyczne i uspokajające. Posiada przeciętne działanie przeciwautystyczne i przeciwlękowe. Zapobiega także występowaniu torsji. Zatrzymuje przekaźnictwo dopaminergiczne w układzie limbicznym i nigrostriatalnym, co ma związek z jego antagonistycznym oddziaływaniem wobec receptorów dopaminowych. Zatrzymuje receptory 5-HT2 oraz receptory adrenergiczne alfa1. Posiada przeciętne działanie cholinolityczne i nieznaczne przeciwhistaminowe. Oddziałuje blokująco na ośrodek termoregulacji.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- zatrzymanie czynności szpiku
Dawkowanie Fenactil roztwór do wstrzykiwań:
Stosować domięśniowo. W przypadku schizofrenii i innych psychoz, manii i hipomanii, stanów lękowych, pobudzenia psychoruchowego, gwałtownych albo niebezpiecznych zachowań impulsywnych, schizofrenii dziecięcej i autyzmu u osób dorosłych przeważnie stosuje się 25-50 mg w głębokiej iniekcji domięśniowej; w razie potrzeby wstrzyknięcia powtarzać co 6-8 h. Wskazane jest kontynuowanie leczenia chloropromazyną w postaci doustnej. Dzieciom w wieku 6-12 lat podawać 0,5 mg/kg mc. co 6-8 h; nie stosować więcej niż 75 mg/24h. Dzieciom od ukończenia 12 mż. do ukończenia 6 lat podawać 0,5 mg/kg mc. co 6-8 h; nie więcej jednak niż 40 mg/24h. Przy czkawce opornej na leczenie u osób dorosłych stosować 25-50 mg w głębokim wstrzyknięciu domięśniowym. W przypadku braku poprawy, można zastosować 25-50 mg w powolnym wlewie dożylnym, po rozcieńczeniu w 500-1000 ml 0,9% roztworu NaCl.