Polecane produkty
Skład jakościowy i ilościowy substancji czynnych:
Hyperici herbae tinctura (1:5) – 100 g
Ekstrahent – etanol 70% (v/v)
Zawartość etanolu: 60,0 – 70,0% (v/v)
Działanie:
Wyciąg z dziurawca zawiera ciemnoczerwony barwnik – hiperycynę. Jest to znana i powszechnie stosowana substancja w leczeniu nerwic oraz w początkowych stadiach depresji. Łagodzi rozdrażnienie spowodowane zmianami pogody, bóle głowy i pomaga w stanach ogólnego zmęczenia organizmu. Dziurawiec często jest polecany kobietom w okresie menopauzy w celu zmniejszenia dokuczliwych niepożądanych objawów klimakterium. Przy przyjmowaniu preparatów z wyciągiem z dziurawca należy zachować ostrożność, ponieważ hiperycyna odpowiedzialna jest za efekt fotouczulający (zwiększa wrażliwość skóry na promienie UV).
Zastosowanie:
Polecany jako środek łagodzący występujące przejściowo objawy wyczerpania psychicznego, stany depresyjne i lękowe oraz zaburzenia psychowegetatywne.
Przeciwwskazania:
Uczulenie na dziurawiec lub inne rośliny z rodziny dziurawcowatych (Guttiferae). Nie należy stosować u osób nadwrażliwych na światło oraz po transplantacji narządów, u pacjentów gorączkujących, z chorobami wątroby, padaczką lub u cierpiących na alkoholizm. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 7. roku życia, ze względu na zawartość etanolu.
Działania niepożądane:
W szczególnych przypadkach może wystąpić uczulenie na światło (fotosensybilizacja) oraz towarzyszący jej rumień i wysypka. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian skórnych należy przerwać stosowanie. Inne możliwe reakcje uboczne przyjmowania preparatu to: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, uczucie znużenia i niepokoju.
Dawkowanie:
Dorośli: raz dziennie 1 łyżeczka – 5ml rozpuszczona w 1/4 szklanki wody.
Porady związane z Tinctura Hyperici 100g
Depresja zimowa, czyli ciemność widzę, ciemność
Położenie geograficzne Polski warunkuje liczbę słonecznych dni w roku. Wraz z nastaniem jesieni, kiedy dni stają się coraz krótsze, Twoje samopoczucie spada, tracisz energię i chęć do życia. Chociaż ciężko przyznać się przed samym sobą, może to być depresja. Depresja zimowa to dolegliwość sezonowa, jednak ignorowanie jej objawów może mieć poważne konsekwencje. Poświęć zatem kilka minut i sprawdź, czy ten problem dotyka również Ciebie i co możesz zrobić, żeby mu zapobiec.