Polecane produkty
Skład:
allopurinol (allopurinolum)
Wskazania:
- zmniejszenie wytwarzania moczanów/kwasu moczowego w chorobach, w których ich odkładanie już nastąpiło (np. dnawe zapalenie stawów, guzki dnawe, kamica nerkowa) lub w stanach klinicznych, w których istnieje takie ryzyko (np. leczenie nowotworów potencjalnie prowadzące do ostrej nefropatii moczanowej),
- leczenie nawracającej kamicy nerkowej, z kamieniami nerkowymi o mieszanym składzie wapniowo-szczawianowym, z towarzyszącą hiperurykozurią, w przypadku gdy próby leczenia dietą, płynami i innymi sposobami okazały się nieskuteczne.
Działanie:
Preparat to inhibitor oksydazy ksantynowej. Allopurynol i jego podstawowy metabolit oksypurynol obniżają ilośc kwasu moczowego w osoczu i w moczu przez blokowanie aktywności oksydazy ksantynowej, enzymu katalizującego utlenianie hipoksantyny do ksantyny oraz ksantyny do kwasu moczowego. U niektórych pacjentów z hiperurykemią, poza blokowaniem katabolizmu puryn obniżone zostaje także produkowanie puryn de novo przez blokowanie na zasadzie sprzężenia zwrotnego fosforybozylotransferazy hipoksantynowo-guaninowej.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na allopurynol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu
Dawkowanie Zyloric:
Doustnie. Pacjenci poniżej 15 lat: 10-20 mg/kg mc. na dobę, do maksymalnej dawki 400 mg na dobę. Dorośli: dawka początkowa wynosi zazwyczaj 100 mg na dobę. Dawkę tę należy zwiększać tylko w przypadku, gdy efekt terapeutyczny jest niewystarczający. Zaleca się następujące schematy dawkowania: 100-200 mg/dobę w stanach lekkich; 300-600 mg/dobę w stanach umiarkowanie ciężkich; 700-900 mg/dobę w stanach ciężkich. Jeśli konieczne jest obliczenie dawki w przeliczeniu na kg mc., należy stosować następujący zakres dawek: 2-10 mg/kg mc. na dobę. Pacjenci w podeszłym wieku - należy stosować najmniejsze skuteczne dawki leku. U pacjentów w ciężką niewydolnością nerek wskazane może być stosowanie dawki mniejszej niż 100 mg/dobę lub też podawanie dawki 100 mg w odstępach dłuższych niż 24 h.