Polecane produkty
Skład:
escytalopram (escitalopramum)
Wskazania:
Preparat należy stosować u osób dorosłych w przypadku ciężkich epizodów choroby afektywnej jednobiegunowej, a także zaburzeń lękowych (np. nerwicy natręctw, lęku napadowego z agorafobią bądź bez agorafobii oraz fobii społecznej).
Działanie:
Lek jest jednym z preparatów przeciwdepresyjnych określanych mianem selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI - Selective Serotonin Re-uptake Inhibitors). W jego skład wchodzi escytalopram, który oddziałuje na układ serotoninergiczny w mózgu w wyniku zwiększania poziomu serotoniny. W efekcie łagodzi objawy depresji i zaburzeń lękowych (zaburzenia układu serotoninergicznego w mózgu uznaje się za istotny czynnik w ich rozwoju).
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- potwierdzone przez lekarzy wydłużenie odstępu QT bądź wrodzonego zespołu wydłużonego QT
- jednoczesne stosowanie odwracalnych inhibitorów MAO-A (np. moklobemidemu albo linezolidemu), nieselektywnych, nieodwracalnych inhibiorów MAO lub środków wywołujących wydłużenie odstępy QT
Dawkowanie Escitactil:
Stosować doustnie. W przypadku epizodów depresji, nerwicy społecznej oraz nerwicy natręctw rozpoczynać leczenie od dawki wynoszącej 10 mg x 1/24h. Później dawkę (w zależności od odpowiedzi klinicznej organizmu) można zwiększyć (do maksymalnie 20 mg/24h). Przy lęku napadowym z agorafobią bądź bez agorafobii na początku leczenia podawać 5 mg/24h. Z czasem dawkę zwiększyć do 10 mg/24h. Nie stosować więcej niż 20 mg/24h.