Polecane produkty
Skład:
gabapentyna (gabapentinum)
Wskazania:
Zaleca się wykorzystywanie preparatu:
- pomocniczo podczas leczenia padaczki (przy napadach częściowych, także wtórnie uogólnionych) u osób dorosłych i dzieci od 6 roku życia, jeśli dotychczas podawane leki nie przyniosły oczekiwanych rezultatów
- w ramach monoterapii napadów drgawkowych u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat
- przy obwodowym bólu neuropatycznym (przewlekłych dolegliwościach wywołanych uszkodzeniem nerwów) u osób dorosłych
Działanie:
W skład leku wchodzi gabapentyna. Preparat zaliczany jest do szerokiej kategorii środków przeciwpadaczkowych. Substancja czynna jest niezwykle podobna strukturalnie do neurotransmitera GABA (kwas gamma-aminomasłowy). Charakteryzuje się jednak innym mechanizmem działania niż w przypadku pozostałych składników aktywnych, które wchodzą w interakcje z synapsami GABA-ergicznymi: walproinianu, benzodiazepin, barbituranów, inhibitorów transaminazy GABA, agonistów GABA, inhibitorów wychwytu GABA oraz proleków GABA. Dotychczas przeprowadzone badania nie wykazały dokładnie jaki jest mechanizm działania gabapentyny podczas leczenia napadów padaczkowych.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na składniki preparatu
Dawkowanie Grimodin:
Stosować doustnie. W przypadku padaczki lub obwodowego bólu neuropatycznego u osób dorosłych i młodzieży zaleca się rozpoczynanie leczenia od 300 mg-900 mg/24h. Z czasem dawka ta jest stopniowo zwiększana, do nawet 1200 mg x 3/24h (przyjmowanych rano, po południu i wieczorem). U dzieci od 6 roku życia przy padaczce podaje się przeważnie 25-35 mg/kg mc./24h. Rozpoczyna się leczenie od dawki wynoszącej 10-15 mg/kg mc./24h.