Polecane produkty
Skład:
tioguanina (tioguaninum)
Wskazania:
Lek stosować w przypadku ostrych białaczek, szczególnie szpikowej i limfoblastycznej oraz długotrwałej białaczki granulocytowej (w ramach monoterapii albo terapii skojarzonej z innymi cytostatykami).
Działanie:
Preparat działa na bazie tioguaniny, czyli cytostatyka, stanowiącego sulhydrylową pochodną guaniny. Wykazuje właściwości jak antymetabolit dla zasad purynowych. Substancja czynna zostaje aktywowana do nukleotydu, kwasu tioguanylowego. Odpowiada za blokowanie procesu tworzenia się puryn de novo oraz interkonwersji nukleotydów purynowych. Składnik aktywny jest także wbudowywany do kwasów nukleinowych. Badania wskazują, że wbudowanie tioguaniny do DNA sprzyja cytotoksyczności preparatu. Po zastosowaniu preparat w ciągu 2-4 h osiąga najwyższy poziom we krwi. Ulega szybkiej metabolizacji w wyniku metylacji do 2-amino-6-metylotiopuryny oraz dezaminacji do 2-hydroksy-6-merkaptopuryny i potem zostaje utleniony (przede wszystkim do kwasu 6- tiomoczowego). Lek ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe leku (szczególnie na tioguaninę)
- ciąża (zwłaszcza I trymestr)
Dawkowanie Lanvis:
Stosować doustnie pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty w dziedzinie onkohematologii (posiadającego doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju przypadków chorobowych). Przeważnie u osób dorosłych zaleca się stosowanie dawki wynoszącej 100-200 mg/m2 pc./24h. Dzieciom należy podawać dawki zbliżone do dawek aplikowanych u dorosłych pacjentów w przeliczeniu na powierzchnię ciała.