Polecane produkty
Skład:
lamotrygina (lamotriginum)
Wskazania:
Lek stosować:
- u osób dorosłych w celu przeciwdziałania pojawianiu się epizodów depresyjnych, które występują w przebiegu choroby afektywno dwubiegunowej
- u osób dorosłych i dzieci od 13 roku życia w przypadku występowania napadów częściowych i uogólnionych, w tym napadów toniczno-klonicznych (leczenie skojarzone bądź monoterapia); a także napadów padaczkowych mających związek z zespołem Lennoxa-Gastauta (leczenie skojarzone)
- u dzieci od 2 do 12 roku życia w przypadku napadów częściowych i uogólnionych, w tym napadów toniczno-klonicznych oraz napadów mających związek z zespołem Lennoxa-Gastauta (terapia skojarzona) i typowych napadów nieświadomości (monoterapia)
Działanie:
Lek jest jednym z preparatów przeciwdrgawkowych. W jego skład wchodzi lamotrygina, czyli zależny od stosowania i napięcia bloker kanałów sodowych bramkowanych napięciem. Lek blokuje powtarzające się ze znaczną częstotliwością wyładowania komórek nerwowych i zatrzymuje uwalnianie glutaminian. Substancja czynna ulega szybkiemu i całkowitemu wchłonięciu z przewodu pokarmowego.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe leku (szczególnie na lamotryginę)
Dawkowanie Lamitrin:
Stosować doustnie. U osób dorosłych w ramach profilaktyki epizodów depresyjnych w monoterapii albo terapii skojarzonej lekami nie oddziałującymi na metabolizm lamotryginy zaleca się rozpoczynanie kuracji od dawki wynoszącej 25 mg x 1/24h przez pierwsze 14 dni. Później 50 mg/24h przez następne 14 dni. Potem100 mg/24h przez 7 dni. W celu utrzymania efektu terapeutycznego przeważnie stosuje się 200 mg/24h. U osób dorosłych i młodzieży od 13 roku życia w czasie monoterapii na początku stosować 25 mg x 1/24h przez pierwsze 14 dni, potem 50 mg x 1/24h przez kolejne 14 dni. Później dawkę zaleca się zwiększać o nie więcej niż 50-100 mg co 7-14 dni aż do uzyskania wystarczającej reakcji organizmu. Dawka stabilizacyjna zazwyczaj wynosi 100-200 mg/24h.