Polecane produkty
Skład:
1ml płynu na skórę zawiera: substancję czynną: klotrymazol – 10mg, substancje pomocnicze: izopropylu mirystynian, etanol bezwodny.
Działanie:
Klotrymazol zaliczany jest do leków z grupy imidazolu, wykazuje on szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego. Stosowany w małych stężeniach przyczynia się do zahamowania wzrostu grzybów (działanie grzybostatyczne) – dermatofitów (bakterie z rodzaju Epidermophyton, Trichophyton, Microsporum spp), drożdżaków (Candida albicans oraz inne gatunki z rodzaju Candida, Cryptococcus neoformans, Malassezia furfur), Aspergillus spp., pleśni i grzybów dimorficznych (Blastomyces dermatidis, Coccidioides immitis, Sporotrichum scheneckii). Natomiast stosowany w dużych stężeniach wykazuje działanie grzybobójcze.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Clotrimazolum 1% płyn na skórę wskazany do stosowania w grzybiczych zakażeniach skóry (dermatofity, drożdżaki), a także przy łupieżu pstrym oraz grzybicach wałów paznokciowych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zastosowanie u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u dzieci poniżej 11. roku życia należy skonsultować z lekarzem.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować doustnie ani w okolicy oczu. Nie aplikować pod opatrunkiem okluzyjnym.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku mogą pojawić się objawy niepożądane, w rzadkich przypadkach mogą pojawić się reakcje uczuleniowe m.in. odczyn uczuleniowy, świąd, kłucie, pieczenie, a także podrażnienie o charakterze przemijającym w miejscu aplikacji leku. Bardzo rzadko: rumień uogólniony, obrzęk, wysypka, pokrzywka, złuszczenie naskórka, pękanie naskórka.
Dawkowanie:
Do stosowania miejscowego na skórę. W przypadku, gdy lekarz nie zaleci specjalnego dawkowania, zaleca się wcierać kilka kropli płynu w skórę, aplikację należy powtarzać 2-3 razy dziennie. Czas leczenia – aż do całkowitego ustąpienia objawów. Po złagodzeniu ostrych objawów choroby leczenie powinno być prowadzone przez kolejne 4 tygodnie (minimum). Przy grzybicy stóp leczenie należy przedłużyć o kolejne dwa tygodnie po ustąpieniu wszystkich objawów, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu.