Polecane produkty
Skład:
podtlenek azotu (dinitrogenii oxidum), tlen (oxygenium)
Wskazania:
Gaz medyczny Kalinox przeznaczony jest do krótkotrwałego znieczulenia w trakcie wykonywania bolesnych zabiegów i procedur medycznych (np. nakłucia lędźwiowe, biopsja szpiku kostnego, opatrywanie oparzeń, nastawień kości), a także przy bólu o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Do stosowania u dorosłych oraz dzieci: można stosować od 1. miesiąca życia. Wskazaniem są również: sedacja przy zabiegach stomatologicznych, znieczulenie w położnictwie, do stosowania wyłącznie w warunkach szpitalnych.
Działanie:
Kalinox gaz medyczny sprężony zawiera tlen i podtlenek azotu w stężeniu 50%, co oznacza, że nie może być stosowany jako znieczulenie ogólne, wykazuje natomiast działanie przeciwbólowe oraz obniża próg wrażliwości na ból. Po zastosowaniu gazu pacjent jest uspokojony i odprężony, jego świadomość otoczenia jest mniejsza, jednak gaz nie powoduje pełnej utraty przytomności.
Przeciwwskazania:
- zaburzenia świadomości, które uniemożliwiają współpracę ze strony pacjenta
- podwyższone ciśnienie śródczaszkowe
- odma opłucnowa
- zator powietrzny
- urazy głowy
- obturacyjna choroba płuc
- silne wzdęcia brzucha
- wypadek w trakcie nurkowania
- niedobór kwasu foliowego lub witaminy B12 (udokumentowany, nieleczony)
- niejasnego pochodzenia zaburzenia neurologiczne, które wystąpiły na krótko przed zabiegiem
- nie stosować u pacjentów, u których w ostatnim okresie stosowane były gazy okulistyczne (SF6, C2F6, C3F8) w trakcie chirurgicznego zabiegu oka, u pacjentów, u których pęcherzyki nadal znajdują się w gałce ocznej, u pacjentów, u których nie upłynęło przynajmniej 3 miesiące od tego typu zabiegu
- nie stosować u osób, które wymagają wentylacji czystym tlenem
Dawkowanie Kalinox:
Lek może być podawany jedynie przez personel medyczny. Najczęściej po 3 minutach inhalacji osiągnięta zostaje maksymalna skuteczność, w przypadku dzieci do 3. roku życia skuteczność ta jest mniejsza. Przepływ gazu jest zależny od wentylacji pacjenta. Jeśli nastąpi utrata kontaktu słownego z pacjentem, należy bezzwłocznie przerwać podawanie leku.