Polecane produkty
Skład:
lidokainy chlorowodorek (lidocainum hydrochloridum)
Wskazania:
Lek stosowany w powierzchniowym znieczuleniu błon śluzowych i skóry: znieczulenie powierzchniowe błon śluzowych przed iniekcją celem zmniejszenia odczuwanego bólu występującego w momencie nakłucia, przede wszystkim u pacjentów wrażliwych na ból; znieczulenie powierzchniowe w zabiegach stomatologicznych (skaling, nacięcia powierzchowne ropni); przy ekstrakcji mocno rozchwianych zębów mlecznych oraz zębów stałych (w chorobach przyzębia); w protetyce w celu zapobiegania odruchom wymiotnym w trakcie pobierania wycisków w jamie ustnej.
Działanie:
Substancją czynną Lignoxu jest lidokaina. Jest to środek miejscowo znieczulający o budowie amidowej. Charakterystyczny dla niego jest krótki czas działania. Działanie preparatu polega na przenikaniu przez nabłonek śluzówki oraz dotarciu do receptorów bólu, które położone są w błonie podśluzowej. Powoduje to miejscowe, powierzchniowe zablokowanie odczuwania bólu.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na chlorowodorek lidokainy, inne środki miejscowo znieczulające o budowie amidowej lub substancje pomocnicze zawarte w leku
- wstrząs, blok przewodnictwa przedsionkowo-komorowego II i III stopnia, miastenia, ciężkie uszkodzenia wątroby
- zachować ostrożność u chorych leczonych trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i inhibitorami MAO
- dzieci poniżej 4. roku życia
Dawkowanie Lignox:
Za pomocą wacika należy nałożyć 0,1-0,2g żelu, czyli około 2-3mm wyciśniętego żelu, taka ilość odpowiada 4-8mg lidokainy. Nie należy przekraczać dawki 3mg/kg masy ciała. U dzieci oraz u osób dorosłych o małej masie ciała zalecane jest przeliczanie dawki na masę ciała. Pacjenci w złym stanie ogólnym oraz dzieci: dawka maksymalna dobowa wynosi 2,9mg/kg masy ciała. Dorośli: dawka dobowa maksymalna to 200mg lidokainy (4,5g żelu, co odpowiada około 8,5cm żelu Lignox). Lidokaina podana w postaci żelu zaczyna działać po 2-5 minutach, a jej działanie utrzymuje się przez 10-15 minut.