Polecane produkty
Skład:
klopidogrel (clopidogrelum)
Wskazania:
Lek wskazany do stosowania u dorosłych w profilaktyce przeciwzakrzepowej w przebiegu objawowej miażdżycy: u osób z zawałem mięśnia sercowego (od kilku dni do najwyżej 35 dni), z udarem niedokrwiennym (od 7 dni do pół roku), z rozpoznaną chorobą tętnic obwodowych; u osób z ostrym zespołem wieńcowym – bez uniesienia odcinka ST (niestabilna dławica piersiowa lub zawał mięśnia sercowego bez załamka Q), w tym u osób, którym wszczepia się stent w czasie zabiegu przezskórnej angioplastyki wieńcowej, w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym; z ostrym zawałem mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST, w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym, u pacjentów leczonych zachowawczo kwalifikujących się do leczenia trombolitycznego.
Działanie:
Substancja czynna wykorzystana w Lofradyku to klopidogrel, czyli inhibitor agregacji płytek krwi. Jest to lek przeciwpłytkowy, co oznacza, że zapobiega zlepianiu się płytek krwi, tym samym ograniczając ryzyko zakrzepów. Mechanizm działanie leku polega na wybiórczym hamowaniu wiązania difosforanu adenozyny (ADP) z jego receptorem płytkowym P2Yi2, a także na blokowaniu aktywacji kompleksu glikoprotein GPIIb/IIIa, w wyniku czego nie dochodzi do agregacji płytek. Niezdolność do agregacji ma charakter trwały, dlatego prawidłowy powrót czynności płytek krwi następuje po około 7-10 dniach (po wymianie płytek krwi na nowe).
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancję czynną bądź substancje pomocnicze
- ciężkie zaburzenie czynności wątroby
- czynne krwawienie patologiczne (wrzód trawienny, krwotok wewnątrzczaszkowy).
Dawkowanie Lofradyk:
Stosować według zaleceń lekarza. U dorosłych i osób starszych należy podawać w dawkach pojedynczych 75mg na dobę. Przyjmować niezależnie od posiłków. Pacjenci z ostrym zespołem wieńcowym: bez uniesienia odcinka ST – pojedyncza dawka początkowa nasycająca – 300mg, następnie dawka 75mg raz na dobę (z kwasem acetylosalicylowym (dawka kwasu nie większa niż 100mg) – 75-335mg na dobę); pacjenci z ostrym zawałem mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST: dawka nasycająca – 300mg, następnie 75mg raz na dobę w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym i lekami trombolitycznymi lub bez nich. U pacjentów powyżej 75 lat należy pominąć dawkę nasycającą. Leczenie skojarzone należy rozpocząć możliwie najszybciej po wystąpieniu objawów oraz kontynuować przez minimum cztery tygodnie.