Polecane produkty
Skład:
lizynopryl (lisinoprilum)
Wskazania:
Tabletki Lisigen to lek wskazany do stosowania w terapii nadciśnienia tętniczego; w leczeniu objawowej niewydolności serca; w krótkotrwałym leczeniu (6 tygodni) w przypadku ostrego zawału mięśnia sercowego, u pacjentów stabilnych hemodynamicznie, leczenie rozpoczęte w ciągu doby od wystąpienia objawów; w leczeniu nerkowych powikłań cukrzycy u pacjentów z nadciśnieniem i cukrzycą typu II oraz rozpoczynającą się nefropatią.
Działanie:
Lizynopryl wpływa na spowolnienie aktywności konwertazy angiotensyny (ACE). Jej zahamowanie wpływa na zmniejszenie stężenia angiotensyny II, co jest równoznaczne z ograniczeniem jej działania zwężającego naczynia. Prowadzi to do rozszerzenia naczyń krwionośnych i do obniżenia ciśnienia krwi, co poprawia przepływ krwi i ułatwia jej pompowanie do wszystkich części ciała.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na lizynopryl, inną substancję zawartą w leku lub inny inhibitor konwertazy angiotensyny
- obrzęk naczynioworuchowy dziedziczny, samoistny lub wywołany przez stosowanie innych inhibitorów ACE w wywiadzie
- ciąża, szczególnie drugi i trzeci trymestr
- równoczesne stosowanie produktów zawierających aliskiren w przypadku pacjentów z cukrzycą (typ I i II) oraz zaburzeniem czynności nerek (od umiarkowanego do ciężkiego).
Dawkowanie Lisigen:
Stosować doustnie. Lekarz ustala indywidualnie dawkę dla pacjenta. Produkt leczniczy Lisigen należy zażywać raz na dobę, najlepiej o tej samej porze, niezależnie od przyjmowania pokarmów, gdyż nie wpływają one na wchłanianie się leku. W przypadku nadciśnienia może być stosowany zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi. Dawka zalecana jako początkowa to 10mg, przy zaburzeniach czynności nerek oraz u pacjentów przyjmujących leki moczopędne dawka powinna zostać obniżona. Dawka podtrzymująca wynosi 20mg, przy braku pożądanego efektu terapeutycznego (po 2-4 tygodniach stosowania) można ją zwiększyć, jednak maksymalna dawka dobowa to 80mg. U dzieci i młodzieży z nadciśnieniem tętniczym (6-16 lat) dawka początkowa wynosi 2,5mg dla pacjentów o masie ciała od 20 do 50kg oraz 5mg u pacjentów o masie ciała powyżej 50kg. Następnie dawkę ustala się indywidualnie, przy czym maksymalna wynosi 20mg dla pacjentów o masie ciała 20-50kg oraz 40mg dla pacjentów powyżej 50kg. W leczeniu niewydolności serca dawka początkowa to 2,5mg, podawana pod nadzorem lekarza, zwiększana stopniowo, co najwyżej o 10mg, w odstępach czasowych minimum 2-tygodniowych, maksymalnie do 35mg na dobę. Przy ostrym zawale mięśnia sercowego (jeśli skurczowe ciśnienie krwi jest wyższe niż 100mmHg) początkowa dawka to 5mg, a następnie 5mg po upływie doby, 10mg po 2 dobach, a następnie 10mg raz na dobę. Dawka podtrzymująca to 10mg raz na dobę, w niektórych przypadkach można ją obniżyć. Nerkowe powikłania w cukrzycy: dawka wynosi 10mg na dobę, w razie konieczności można zwiększyć do 20mg.