Polecane produkty
Skład:
Substancja czynna – pantoprazol. Jedna tabletka dojelitowa zawiera 20mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego) oraz substancje pomocnicze: rdzeń tabletki: sodu węglan bezwodny, mannitol, krospowidon typu A, hydroksypropyloceluloza, celuloza mikrokrystaliczna, wapnia stearynian; otoczka tabletki: Opadry 02H52369 Yellow: hypromeloza, glikol propylenowy, powidon K30, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172); otoczka dojelitowa: kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), trietylu cytrynian, sodu laurylosiarczan, tytanu dwutlenek (E 171), talk, żelaza tlenek żółty (E 172).
Działanie:
Zastosowana w produkcie leczniczym Ranloc Med 0,02g substancja czynna, czyli pantoprazol jest tzw. inhibitorem pompy protonowej. Oznacza to, że lek zmniejsza wydzielanie kwasu w żołądku. Preparat można stosować krótkotrwale w leczeniu takich objawów jak kwaśne odbijanie i zgaga. Choć już po pierwszej dawce można odczuwać złagodzenie nieprzyjemnych objawów, lek należy przyjmować do ich pełnego ustąpienia, z reguły trwa to 2-3 dni.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Ranloc Med 0,02g wskazany do krótkotrwałego stosowania w leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. kwaśne odbijanie, zgaga). Lek przeznaczony dla osób dorosłych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Lek nie nadaje się do stosowania zapobiegawczego.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować równocześnie z atazanawirem. Nie stosować poniżej 18. roku życia, a także u kobiet w okresie ciąży i laktacji.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku mogą wystąpić działania niepożądane. Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy, biegunka, nudności, wymioty, uczucie pełności w jamie brzusznej i wzdęcia z oddawaniem wiatrów, zaparcia, suchość w jamie ustnej, ból i dyskomfort w obrębie brzucha, wysypka lub pokrzywka, swędzenie skóry, osłabienie, wyczerpanie lub ogólne złe samopoczucie, zaburzenia snu, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych stwierdzona w badaniu krwi; rzadko: ciężkie reakcje uczuleniowe: reakcje nadwrażliwości (reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny i obrzęk naczynioruchowy); zaburzenia wzroku (niewyraźne widzenie), bóle stawów, bóle mięśni, zmiany masy ciała, podwyższona temperatura ciała, obrzęk kończyn, reakcje alergiczne, depresja, zwiększone stężenie bilirubiny i lipidów we krwi (stwierdzane w badaniach krwi); bardzo rzadko: zaburzenia orientacji; zmniejszenie liczby płytek krwi; zmniejszenie liczby białych krwinek; częstość nieznana: ciężkie reakcje skórne: wysypka z obrzękiem, tworzenie się pęcherzy skórnych lub łuszczenie się skóry, płatowe łuszczenie się skóry i krwawienie z okolic oczu, nosa, ust lub narządów płciowych oraz gwałtowne pogorszenie stanu ogólnego lub wysypka po ekspozycji na słońce; zażółcenie skóry i oczu (spowodowane ciężkim uszkodzeniem wątroby) lub problemy z nerkami przejawiające się bolesnym oddawaniem moczu i bólem w dolnej części pleców z towarzyszącą gorączką; omamy, splątanie (szczególnie u pacjentów, u których takie objawy wystąpiły już wcześniej); zmniejszenie stężenia sodu we krwi.
Dawkowanie:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Przyjmować doustnie. Zaleca się przyjmować jedną tabletkę raz na dobę o stałej porze, należy przyjmować przed posiłkiem. Tabletkę należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością wody. Stosować 2-3 dni, aż do momentu ustąpienia objawów. Maksymalny okres stosowania leku bez konsultacji z lekarzem to 4 tygodnie. Zaleca się skonsultować z lekarzem również w sytuacji, gdy po dwóch tygodniach nieprzerwanego przyjmowanie leku, objawy nie przechodzą.