Polecane produkty
Skład Apteo Med Furagina Forte 0,1g:
Substancja czynna: furagina (furazydyna). Jedna tabletka zawiera 100mg furaginy oraz substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna krzemowana o składzie: celuloza mikrokrystaliczna – 98% i krzemionka koloidalna bezwodna – 2%, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A).
Działanie Apteo Med Furagina Forte 0,1g:
Zawarta w produkcie leczniczym Apteo Med Furagina Forte 0,1g furazydyna jest pochodną nitrofuranu. Mechanizm jej działania polega na hamowaniu rozwoju bakterii, które odpowiadają za zakażenia dolnych dróg moczowych.
Apteo Med Furagina Forte 0,1g - zastosowanie:
Produkt leczniczy Apteo Med Furagina Forte 0,1g wskazany do stosowania w leczeniu zakażeń dolnych dróg moczowych.
Apteo Med Furagina Forte 0,1g - informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku. Lek zawiera laktozę (123mg laktozy jednowodnej w jednej tabletce) – osoby z nietolerancją niektórych cukrów powinny omówić z lekarzem możliwość zastosowania leku.
Apteo Med Furagina Forte 0,1g - przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w pierwszym trymestrze ciąży. Nie stosować w okresie ciąży donoszonej (od 38 tygodnia), a także w okresie porodu – istnieje ryzyko wystąpienia u noworodka niedokrwistości hemolitycznej. Nie stosować poniżej 15. roku życia. Nie stosować w przypadku polineuropatii obwodowej (np. cukrzycowej). Nie stosować w przypadku niedoboru enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej – istnieje ryzyko hemolizy. Nie stosować w przypadku stwierdzonej niewydolności nerek (klirens kreatyniny poniżej 60ml/min lub podwyższony poziom kreatyniny w surowicy). Nie zaleca się stosować w okresie laktacji.
Apteo Med Furagina Forte 0,1g - działania niepożądane:
Lek może spowodować wystąpienie u niektórych osób działań niepożądanych. W badaniach klinicznych najczęściej obserwowano: ból głowy, nudności, nadmierne oddawanie gazów. W przypadku wystąpienia następujących objawów niepożądanych należy przerwać stosowanie leku oraz skonsultować się z lekarzem: reakcja uczuleniowa (wysypka, świąd, pokrzywka, reakcja anafilaktyczna, obrzęk naczynioruchowy; ciężkie reakcje skórne (złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Sevensa-Johnsona; ostre, podostre i przewlekłe reakcje nadwrażliwości na pochodne nitrofuranu; rzekomobłoniaste zapalenie jelit; mrowienie, drętwienie, uczucie przebiegających prądów w wyniku neuropatii obwodowej, także w ostrym lub nieodwracalnym przebiegu; zaburzenia czynności wątroby, objawy polekowego zapalenia wątroby, żółtaczka cholestatyczna, martwica miąższu wątroby. Inne działania niepożądane: sinica wskutek methemoglobinemii, zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia, zaparcia, biegunka, objawy dyspeptyczne, bóle brzucha, wymioty, zapalenie ślinianek, zapalenie trzustki, łysienie, złuszczające zapalenie skóry, gorączka, dreszcze, złe samopoczucie, zakażenia drobnoustrojami opornymi na pochodne nitrofuranu (pałeczki z rodzaju Pseudomonas, grzyby z rodzaju Candida).
Dawkowanie tabletek Apteo Med Furagina Forte 0,1g:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub zaleceniami znajdującymi się na ulotce. Przyjmować doustnie. Tabletkę można dzielić na równe części. Zaleca się stosować lek podczas posiłku, który zawiera białko, tabletkę popijać dużą ilością płynu. Lek zaleca się stosować według schematu: pierwszy dzień – 400mg na dobę w czterech dawkach podzielonych (przyjmować jedną tabletkę co 6 godzin), kolejne dni – 300mg na dobę w trzech dawkach podzielonych (przyjmować jedną tabletkę co 8 godzin). Zazwyczaj preparat stosuje się 7-8 dni, w przypadku, gdy po tym czasie objawy nie ustępują lub się nasilają należy skonsultować się z lekarzem.
Jak przechowywać Apteo Med Furagina Forte?
Optymalna temperatura przechowywania wynosi od 15°C do 25°C. Ważne jest, aby lek Apteo Med Furagina Forte przechowywać w suchym miejscu, z dala od wilgoci oraz bezpośredniego działania promieni słonecznych. Tabletki powinny być również zabezpieczone przed dostępem dzieci.
Apteo Med Furagina Forte a alkohol
Spożywanie alkoholu podczas leczenia lekiem Apteo Med Furagina Forte 0,1 g nie jest zalecane. Połączenie furaginy z alkoholem może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy, bóle głowy czy reakcje ze strony przewodu pokarmowego. Alkohol może także osłabiać odpowiedź układu odpornościowego.
Apteo Med Furagina Forte a antykoncepcja
Apteo Med Furagina Forte nie wpływa bezpośrednio na skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak tabletki czy plastry.
Apteo Med Furagina Forte a karmienie piersią
Stosowanie Apteo Med Furagina Forte podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane. Furagina, substancja czynna leku, przenika do mleka matki. Ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u dziecka, takich jak niedokrwistość hemolityczna, matki karmiące piersią powinny zrezygnować z tego leku. W przypadku potrzeby leczenia infekcji dróg moczowych w okresie laktacji zaleca się konsultację z lekarzem, który może zaproponować alternatywne opcje terapeutyczne.
Apteo Med Furagina Forte a ciąża
Apteo Med Furagina Forte (30 tabletek) jest przeciwwskazany w pierwszym trymestrze ciąży oraz w okresie okołoporodowym. Furagina, ze względu na możliwość wywołania niedokrwistości hemolitycznej u płodu lub noworodka, nie powinna być stosowana w tych okresach.