Polecane produkty
Skład Ibum Forte 0,2g/5ml zawiesina truskawka:
Substancja czynna: ibuprofen (Ibuprofenum). 5ml zawiesiny zawiera 200mg ibuprofenu oraz substancje pomocnicze: maltitol ciekły, glicerol, guma ksantan, sacharyna sodowa, sodu benzoesan, kwas fumarowy, disodu fosforan dwunastowodny, aromat truskawkowy, woda oczyszczona.
Działanie Ibum Forte 0,2g/5ml zawiesina truskawka:
Zawiesina doustna o smaku truskawkowym Ibum Forte 0,2g/5ml to produkt leczniczy zawierający jako substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Lek wskazany jest do stosowania przy gorączce oraz w przypadku bólów różnego pochodzenia np. bóle głowy, mięśni, stawów i kości, bólów powstałych po urazach tkanek miękkich, a także bólu uszu i bólów pooperacyjnych. Produkt leczniczy Ibum Forte 0,2g/5ml wskazany jest do doraźnego stosowania.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Ibum Forte 0,2g/5ml zawiesina truskawka wskazany do stosowania w krótkotrwałym objawowym leczeniu gorączki różnego pochodzenia (np. gorączki w przebiegu przeziębienia i grypy oraz gorączki w przebiegu odczynu poszczepiennego) oraz bólu różnego pochodzenie (słabe i umiarkowane nasilenie). Do stosowania powyżej 3. miesiąca życia.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Lek nie zawiera cukru i alkoholu. Lek zawiera maltitol (w 5ml – około 1,12g maltitolu, co odpowiada około 0,07 wymiennika węglowodanowego). W przypadku stwierdzonej nietolerancji niektórych cukrów należy skonsultować z lekarzem możliwość zastosowania leku. Lek mogą stosować chorzy na cukrzycę. W przypadku osób z wrażliwym żołądkiem lek zaleca się stosować podczas posiłku. Możliwość zastosowania leku u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciąży należy skonsultować z lekarzem, przy czym nie jest zalecane stosowanie w tym okresie, chyba ze jest to bezwzględnie konieczne. Możliwość zastosowania leku w okresie laktacji należy omówić z lekarzem.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży. Nie stosować w przypadku czynnej lub przebytej choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, perforacji lub krwawienia. Nie stosować, jeśli po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych pojawiały się w przeszłości objawy alergii (np. katar, pokrzywka, duszności lub astma oskrzelowa). Nie stosować jednocześnie z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (także z inhibitorami COX-2). Nie stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby, nerek i serca. Nie stosować w przypadku krwawienia w mózgu lub innego krwawienia, zaburzeń krzepnięcia krwi, skazy krwotocznej lub zaburzeń wytwarzania krwi o nieznanej przyczynie.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku mogą u niektórych osób wystąpić działania niepożądane. W przypadku wystąpienia następujących objawów niepożądanych należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza: objawy krwawienia z przewodu pokarmowego (m.in. silny ból brzucha, czarne stolce, krwawe wymioty lub cząsteczki o ciemnej barwie, które przypominają fusy kawy), nasilenie astmy, niewyjaśnione świszczenie lub duszność, obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, kołatania serca, spadek ciśnienia krwi prowadzący do wstrząsu, ciężkie reakcje skórne (m.in. wysypka obejmująca całe ciało, złuszczanie, powstawanie pęcherzy i odpadanie płatów skóry). Działania niepożądane występujące często: zgaga, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia z oddawaniem gazów, biegunka, zaparcia; niezbyt często: zapalenie żołądka, jelita grubego i nasilenie choroby Crohna (zapalna choroba jelit), bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie, zaburzenia widzenia, wrzody żołądka, które mogą krwawić lub pękać, owrzodzenie jamy ustnej i/lub obrzęk i podrażnienie ust, reakcje nadwrażliwości z wysypką i świądem, ataki astmy (z możliwym spadkiem ciśnienia krwi); rzadko: szumy uszne (dzwonienie w uszach); bardzo rzadko: zapalenie przełyku lub trzustki, niedrożność jelit, ciężkie reakcje skórne, w tym wysypka z zaczerwienieniem i pęcherze, które mogą się łuszczyć i którym towarzyszy gorączka, dreszcze i bóle mięśni, złe samopoczucie, zespół Stevensa-Johnsona (w wyjątkowych przypadkach wystąpiły ciężkie zakażenia skóry w trakcie ospy (ospa wietrzna)), zmniejszone oddawanie moczu niż zwykle oraz obrzęk (możliwa ostra niewydolność nerek lub stan zapalny), uszkodzenia nerek lub zwiększenie stężenia mocznika we krwi, problemy dotyczące wytwarzania krwinek, reakcje psychotyczne i depresja, pogorszenie stanu zapalnego z powodu zakażenia (jeśli wystąpią objawy zakażenia lub nasilają się w trakcie stosowania leku IbumForte, należy skonsultować się z lekarzem), obrzęk, wysokie ciśnienie krwi, kołatanie serca, niewydolność serca, zawał serca, zaburzenia czynności wątroby lub zapalenie wątroby (niewydolność lub uszkodzenie wątroby, zwłaszcza podczas długotrwałego stosowania, objawiające się zażółceniem skóry i oczu lub jasnym stolcem i ciemnym moczem), bardzo rzadko podczas stosowania ibuprofenu obserwowano objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowych wraz ze sztywnością karku, bóle głowy, złe samopoczucie, gorączkę lub zaburzenia świadomości. U pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest wyższe, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku ich wystąpienia. Przyjmowanie ibuprofenu może się wiązać z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru.
Dawkowanie zawiesiny Ibum Forte 0,2g/5ml truskawka:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Stosować doustnie. Dawkowanie zależne jest od masy ciała, należy stosować 20-30mg na kilogram masy ciała, stosować w dawkach podzielonych. Przerwy między kolejnymi dawkami powinny wynosić przynajmniej 6 godzin. Przed użyciem wstrząsnąć, zawiesinę odmierzać przy pomocy dołączonej do opakowania strzykawki. U dzieci poniżej 6. miesiąca życia lek można podawać wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Dzieci od 3. do 6.miesiąca życia (5-7,6kg): dawka jednorazowa – 1,25ml (50 mg); maksymalna dobowa dawka – 3 razy po 1,25ml (150mg); dzieci od 6. do 12. miesiąca życia (7,7-9kg): dawka jednorazowa – 1,25ml (50 mg); maksymalna dobowa dawka dobowa – 3-4 razy po 1,25ml (150-200mg); dzieci od 1. do 3. roku życia (10-15kg): dawka jednorazowa – 2,5ml (100mg), maksymalna dobowa dawka – 3 razy po 2,5ml (300mg); dzieci od 4. do 6. roku życia (16-20kg): dawka jednorazowa – 3,75ml (150mg), maksymalna dobowa dawka – 3 razy po 3,75ml (450mg); dzieci od 7. do 9. roku życia (21-29kg): dawka jednorazowa – 5ml (200mg), maksymalna dobowa dawka – 3 razy po 5ml (600mg); dzieci od 10. do 12. roku życia (30-40kg): dawka jednorazowa – 7,5ml (300mg), maksymalna dobowa dawka – 3 razy po 7,5ml (900mg); powyżej 40kg: dawka jednorazowa – 7,5-10ml (300-400mg), dawka dobowa – 3-4 razy po 7,5ml (900-1200mg). Nie przekraczać zalecanych dawek. Nie stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem. W przypadku, gdy po trzech dniach stosowania leku objawy nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem.