Polecane produkty
Skład Diclotica żel 10mg/g:
Substancja czynna: diklofenak sodowy (Diclofenacum natricum). 1g żelu zawiera 10mg diklofenaku sodowego oraz pozostałe substancje: sodu wodorotlenek, hydroksyetyloceluloza, karbomer, glikol propylenowy, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, propylu parahydroksybenzoesan (E 216), metylu parahydroksybenzoesan (E 218), woda oczyszczona.
Działanie Diclotica żel 10mg/g:
Lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym zawierający diklofenak sodowy. Produkt leczniczy Diclotica 10mg/g wskazany jest do miejscowego stosowania w leczeniu pourazowych stanów zapalnych mięśni, stawów, ścięgien i więzadeł u dorosłych i młodzieży powyżej 14. roku życia. Ponadto lek można stosować u osób dorosłych w ograniczonych i łagodnych postaciach choroby zwyrodnieniowej stawów.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Diclotica żel 10mg/g wskazany do stosowania w leczeniu pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, stawów i mięśni (po skręceniach, nadwerężeniach, stłuczeniach), bólu pleców, ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (np. zapalenie ścięgien, zapalenie torebki stawowej, łokieć tenisisty, zapalenie okołostawowe) u osób dorosłych i młodzieży powyżej 14. roku życia. Można również stosować w leczeniu ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów u osób powyżej 18. roku życia.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Możliwość stosowania leku u kobiet planujących ciążę i kobiet będących w pierwszym i drugim trymestrze należy omówić z lekarzem, przy czym zalecane jest stosowanie jak najniżej dawki przez jak najkrótszy czas. Nie jest zalecane stosowanie w okresie karmienia piersią. Lek zawiera propylu parahydroksybenzoesan (0,5mg/1g) i metylu parahydroksybenzoesan (0,5mg/1g) – mogą one powodować reakcje alergiczne (również reakcje typu późnego). Lek zawiera glikol propylenowy (80mg/1g) – przy miejscowym stosowaniu może wywoływać podrażnienie skóry. Nie stosować na otwarte rany. Lek nie może wchodzić w kontakt z tkanką łączą i błonami śluzowymi. Nie połykać żelu. Miejsca, na które aplikowany jest lek, należy chronić przed działaniem promieni słonecznych. Zaleca się zachować ostrożność w przypadku osób z wywiadem astmy i choroby wrzodowej.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku napadów astmy, pokrzywki lub ostrego nieżytu błony śluzowej – objawów wywoływanych przez kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży. Nie stosować u dzieci poniżej 14. roku życia.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą pojawić się objawy niepożądane. W przypadku, gdy wystąpią objawy reakcji alergicznej należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Działania niepożądane występujące rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry; bardzo rzadko: sapanie, spłycony oddech lub uczucie ucisku w klatce piersiowej (astma), obrzęk twarzy, ust, języka lub krtani, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Inne działania niepożądane (zwykle łagodne, nieszkodliwe i przemijające): bardzo rzadko: wysypka grudkowata, świąd, zaczerwienienie rumień lub wykwity skórne miejscowe lub ogólnoustrojowe; reakcje nadwrażliwości na światło; zwiększona wrażliwość skóry na światło słoneczne (objawy: oparzenia słoneczne ze świądem, obrzękiem i pęcherzami); często: wysypka skórna z pęcherzykami, pokrzywka , świąd, zaczerwienienie lub pieczenie skóry, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry.
Dawkowanie żelu Diclotica 10mg/g:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według zaleceń na ulotce. Wyłącznie do użytku zewnętrznego, stosować miejscowo na skórę. Młodzież, dorośli powyżej 14. roku życia: aplikować w miejscu bólu cienką warstwę żelu, stosować 3-4 razy na dobę. Jednorazowo stosować 2-4g żelu (pasek około 2-2,5cm), taka ilość pozwala na posmarowanie 400cm2-800cm2 powierzchni. Po użyciu należy dokładnie umyć ręce, chyba że to właśnie ta część ciała jest leczona. Czas kuracji zależy od wskazań i reakcji na leczenie. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 14 dni (w przypadku pourazowych stanów zapalnych i reumatyzmu tkanki miękkiej) lub nie dłużej niż 4 tygodnie (w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów). Jeśli po 7 dniach stosowania żelu objawy nie ustępują lub się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem.