Polecane produkty
Skład Paracetamol Aurovitas 0,5g:
Substancja czynna: paracetamol (Paracetamolum). Każda tabletka zawiera 500mg paracetamolu oraz inne składniki: skrobia żelowana kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, hydroksypropyloceluloza (o niskiej lepkości), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), talk, magnezu stearynian.
Działanie Paracetamol Aurovitas 0,5g:
Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz u dzieci i młodzieży powyżej 10. roku życia. Produkt leczniczy Paracetamol Aurovitas 0,5g wskazany jest przy gorączce i bólach o nasileniu słabym lub umiarkowanym. Każda tabletka zawiera 500mg paracetamolu, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Paracetamol Aurovitas 0,5g wskazany do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży powyżej 10. roku życia w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego bólu (m.in. zębów i głowy) oraz gorączki.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Należy omówić z lekarzem możliwość stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią (nie jest zalecane stosowanie leku przez dłuższy czas i w dużych dawkach).
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować równocześnie z innymi środkami z paracetamolem. Nie stosować u dzieci poniżej 10. roku życia.
Działania niepożądane:
Stosowanie leku jest związane z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Rzadko: niektóre choroby krwi (m.in. agranulocytoza, małopłytkowość, plamica małopłytkowa, niedokrwistość hemolityczna, leukopenia, zaburzenia dotyczące płytek krwi, zaburzenia dotyczące komórek macierzystych); reakcje alergiczne; depresja, splątanie i omamy; drgawki i bóle głowy; zaburzenia widzenia; obrzęk; ból brzucha, krwawienie z żołądka lub jelit, biegunka, nudności, wymioty; zaburzenia czynności wątroby, niewydolność wątroby, żółtaczka (zażółcenie skóry i oczu), marskość wątroby; wysypka, świąd, pocenie się, pokrzywka, czerwone plamy na skórze, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, warg, gardła lub języka); zawroty głowy, ogólne złe samopoczucie, gorączka, uspokojenie, interakcje z lekami; przedawkowanie i zatrucie. Bardzo rzadko: pancytopenia; reakcje alergiczne – należy wówczas przerwać leczenie (dotyczy to wystąpienia np.: obrzęku naczynioruchowego, trudności w oddychaniu, pocenia się, nudności, spadku ciśnienia tętniczego, wstrząsu i anafilaksji); małe stężenie cukru we krwi; hepatotoksyczność; mętny mocz oraz zaburzenia nerek; skurcz oskrzeli (trudności z oddychaniem) u pacjentów z nadwrażliwością na aspirynę i inne leki przeciwzapalne; krwiomocz; moczenie mimowolne. Częstość nieznana: ostra uogólniona osutka krostkowa (wysypka polekowa charakteryzująca się licznymi, małymi, głównie nie pęcherzykowymi, sterylnymi krostkami); ciężka wysypka lub łuszcząca się skóra; zespół Stevensa-Johnsona (ciężka choroba skóry zagrażające życiu); obrzęk skóry, pęcherze lub wysypka spowodowane przyjęciem paracetamolu. Zwykle objawy ustępują po przerwaniu leczenia. Nasilenie jakichkolwiek objawów niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem.
Dawkowanie tabletek Paracetamol Aurovitas 0,5g:
Do stosowania doustnego, przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według informacji na ulotce. Zalecana dawka dla dorosłych i młodzieży powyżej 16. roku życia (masa ciała powyżej 55kg): jednorazowa dawka to 1-2 tabletek. W razie potrzeby można ponawiać dawkę do 4 razy na dobę. Dawka dobowa maksymalna: 6 tabletek (3000mg). Zalecana dawka dobowa dla dzieci od 10. do 15. roku życia (masa ciała 40-55kg): jednorazowa dawka to 1 tabletka. W razie potrzeby można ponawiać dawkę do 4 razy na dobę. Dawka dobowa maksymalna: 4 tabletki (2000mg). Między dawkami należy zachować 4-godzinną przerwę. Tabletki połykać w całości (ewentualnie tabletkę można podzielić), popijając obficie wodą. Nie należy przekraczać zalecanych dobowych dawek. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub gorączka dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem.