Polecane produkty
Skład Diklofenak Apteo Med żel:
Substancja czynna: diklofenak sodowy (Diclofenacum natricum). 1g żelu zawiera 10mg diklofenaku sodowego oraz substancje pomocnicze: glikol propylenowy, sodu wodorotlenek, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, karbomer, hydroksyetyloceluloza, propylu parahydroksybenzoesan (E 216), metylu parahydroksybenzoesan (E 218), woda oczyszczona.
Działanie Diklofenak Apteo Med żel:
Diklofenak sodowy to substancja czynna z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym. Produkt leczniczy Diklofenak Apteo Med żel ma podłoże wodno-alkoholowe, dzięki czemu dodatkowo przyjemnie koi i chłodzi miejsce aplikacji. Lek stosuje się miejscowo np. w przypadku pourazowych stanów zapalnych mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów, a także u osób dorosłych w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Diklofenak Apteo Med żel wskazany do stosowania w leczeniu pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni, stawów (np. przy skręceniach, stłuczeniach, nadwerężeniach), bólu pleców, a także ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (np. zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe) u młodzieży powyżej 14. roku życia i u dorosłych, a także w leczeniu ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów u osób dorosłych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Możliwość stosowania leku w pierwszym i drugim trymestrze należy omówić z lekarzem, przy czym zaleca się stosować żel wyłącznie ze wskazania lekarza przez możliwie najkrótszy czas z użyciem najniższych dawek. Stosowanie u kobiet karmiących piersią: wyłącznie ze wskazania lekarza, przy czym nie aplikować na piersi, a także na dużej powierzchni ciała oraz nie stosować długotrwale. Nie stosować na wypryski, otwarte rany, na uszkodzoną skórę, w jamie ustnej i na dużej powierzchni ciała. Bez konsultacji z lekarzem nie zaleca się stosować długotrwale. Należy unikać kontaktu z oczami (w przypadku dostania się żelu do oczu należy je obficie przepłukać wodą) i ustami. W przypadku pojawienia się wysypki skórnej należy zaprzestać aplikacji leku. W przypadku skręceń miejsce aplikacji leku można zabandażować, jednak musi to być bandaż przepuszczający powietrze. Lek zawiera glikol propylenowy, który może wywoływać podrażnienie skóry. Lek zawiera propylu parahydroksybenzoesan, który może powodować reakcje alergiczne, w tym typu późnego. Miejsca leczone diklofenakiem należy chronić przed ekspozycją słoneczną.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku występowania po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich objawów jak: napad astmy, pokrzywka, ostre zapalenie śluzówki nosa. Nie stosować u dzieci poniżej 14. roku życia. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Niektóre działania niepożądane, które występują rzadko lub bardzo rzadko mogą być ciężkie. Należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia następujących działań niepożądanych: rzadko – wysypka skórna z pęcherzykami, pokrzywka; bardzo rzadko – sapanie, spłycony oddech lub uczucie ucisku w klatce piersiowej (astma), obrzęk twarzy, ust, języka lub krtani. Inne działania niepożądane (zwykle łagodne i przemijające): często – wysypka skórna, świąd, zaczerwienienie lub pieczenie skóry; bardzo rzadko – zwiększona wrażliwość skóry na światło słoneczne. Objawami nadwrażliwości są oparzenia słoneczne ze świądem, obrzękiem i pęcherzami; częstość nieznana – uczucie pieczenia w miejscu zastosowania leku, suchość skóry.
Dawkowanie żelu Diklofenak Apteo Med:
Wyłącznie do użytku zewnętrznego. Stosować według zaleceń lekarza lub według wskazówek na ulotce. Aplikować miejscowo 3-4 razy na dobę. Żel rozprowadzić na skórze i delikatnie wetrzeć. Ilość stosowanego preparatu należy dostosować do wielkości miejsca zmienionego chorobowo, 2-4g żelu (porcja żelu wielkości porównywalnej z owocem wiśni lub orzecha włoskiego) jest odpowiednia dla obszaru o powierzchni 400-800cm2. Po zastosowaniu preparatu ręce należy umyć, chyba że ręce są obszarem leczonym. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 14 dni przy nadwerężeniach i reumatyzmie w przypadku osób dorosłych i młodzieży powyżej 14. roku życia. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 21 dni przy bólu towarzyszącym chorobie zwyrodnieniowej stawów u dorosłych (chyba że lekarz zaleci inaczej). W przypadku, gdy ból i obrzęk nie ustępują po 7 dniach leczenia lub objawy się pogorszyły, należy skontaktować się z lekarzem.