Polecane produkty
Skład Mufluil Forte:
N-acetylocysteina, sól sodowa kwasu hialuronowego, olejek eteryczny tymiankowy, sól dwusodowa kwasu wersenowego, Polisorbat 20, diwodorofosforan sodu dwuwodny, wodorofosforan sodu siedmiowodny, wodorotlenek sodu, woda.
Działanie Mufluil Forte:
Sterylny roztwór do nebulizacji z N-acetylocysteiną i kwasem hialuronowym (kwas hialuronowy pozyskany w procesie biotechnologicznym, nie zawiera białek zwierzęcych) Mufluil Forte to wyrób medyczny w postaci ampułek. Preparat zaleca się stosować w celu ochrony przed infekcjami oraz zaczerwienieniem błony śluzowej nosa, jamy ustnej i gardła. Zawarta w składzie N-acetylocysteina przyczynia się do zmniejszenia lepkości śluzu, ponadto nawilża śluzówkę oraz przynosi ulgę w przypadku objawów spowodowanych reakcjami zapalnymi – trudności w przełykaniu, uczucie ciała obcego w gardle, łaskotanie lub suchość. Kwas hialuronowy wykazuje zdolność do przylegania do powierzchni błony śluzowej, dzięki czemu zatrzymuje fizjologicznie obecną tam wodę, tworzy on także film ochronny i przynosi ukojenie podrażnionej błonie śluzowej. Dzięki tej barierze utrzymanie integralności śluzówki oraz ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych i patogenów je ułatwiona.
Zastosowanie:
Wyrób medyczny Mufluil Forte przeznaczony do stosowania przy ostrych lub przewlekłych chorobach układu oddechowego (zapalenie migdałków podniebnych, gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli, nieżyt nosa), w przypadku kaszlu (różnego pochodzenia), objawów grypy i przeziębienia, zapalenia strun głosowych, zaczerwienienia gardła i chrypki, problemów z oddychaniem, a także w przypadku choroby refluksowej przełyku oraz po zabiegach laryngologicznych. Do stosowania u dzieci powyżej 2. roku życia i dorosłych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Przechowywać z dala od wysokiej temperatury i źródeł ciepła. Przechowywać w saszetce ochronnej. Preparat nie jest odpowiedni do stosowania w urządzeniach ultradźwiękowych. Preparat ma siarkowy zapach, który jest charakterystyczny dla jednego ze składników. N-acetylocysteina może wchodzić w reakcję z niektórymi materiałami (żelazo, miedź, guma), dlatego zalecane jest stosowania akcesoriów do inhalacji, które są wykonane z plastiku lub szkła. Unikać kontaktu z oczami. Możliwość stosowania u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią należy omówić z lekarzem, przy czym nie jest zalecane stosowanie preparatu w tym czasie. N-acetylocysteina może wpływać na wyniki niektórych badań krwi i moczu. Należy skonsultować z lekarzem możliwość stosowania jednocześnie preparatu oraz antybiotyków lub nitrogliceryny. Należy zachować szczególność w przypadku osób chorych na astmę oskrzelową oraz osób, u których występuje lub występowała choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. N-acetylocysteina (zwłaszcza podawana w postaci aerozolu) może zwiększać płynność wydzieliny śluzowej oraz jej ilość w obrębie oskrzeli (w szczególności na początku leczenia) – przy wystąpieniu takich objawów i braku możliwości odkrztuszenia nadmiaru wydzieliny należy skonsultować się z lekarzem. N-acetylocysteinę można stosować z innymi środkami rozkurczającymi oskrzela lub lekami o działaniu kurczącym naczynia krwionośne jednak tylko przez krótki czas.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować u dzieci poniżej 2. roku życia. Nie stosować z lekami przeciwkaszlowymi i lekami cholinolitycznymi, które zatrzymują lub ograniczają ilość śluzu w oskrzelach.
Działania niepożądane:
W przypadku długotrwałego stosowania może dojść do wystąpienia uczulenia, wtedy zalecane jest przerwanie stosowania preparatu i skontaktowanie się z lekarzem. Podczas stosowania N-acetylocysteiny mogą wystąpić takie działania niepożądane jak: reakcje alergiczne, skurcz oskrzeli, obturacja oskrzeli, wodnisty wyciek z nosa, zapalenie jamy ustnej, mdłości i wymioty, pokrzywka, wysypka i świąd. Bardzo rzadko obserwowano wystąpienie poważnych wykwitów skórnych (zespół Lyella lub Stevens-Johnsona). W przypadku wystąpienia wykwitów należy przerwać stosowanie preparatu i zgłosić się do lekarza.
Sposób użycia ampułek Mufluil Forte:
U dzieci od 2. do 6. roku życia stosować połowę ampułki dwa razy dziennie. U dzieci powyżej 6. roku życia i u dorosłych stosować jedną ampułkę dwa razy dziennie. Przed zabiegiem oraz po jego zakończeniu umyć ręce. Ampułkę wstrząsnąć, otworzyć. Zawartość ampułki wlać do zbiornika nebulizatora, następnie dolać roztwór soli fizjologicznej w stosunku 1:1. Zgodnie z instrukcją inhalatora przeprowadzić inhalacje przy pomocy maski lub końcówki donosowej. Zużytą do połowy ampułkę (ampułka ma podziałkę wskazującą połowę dawki) można zamknąć i przechowywać w temperaturze pokojowej. Należy ją zużyć w ciągu 24 godzin do pierwszego otwarcia. Nie należy przekraczać zalecanych dawek roztworu. Można stosować o każdej porze dnia. Maksymalny czas stosowania: 30 dni (po tym czasie należy skontaktować się z lekarzem).