Polecane produkty
Skład Gripex Duo:
Substancje czynne: paracetamol (Paracetamolum) i fenylefryny chlorowodorek (Phenylephrini hydrochloridum). Jedna tabletka zawiera 500mg paracetamolu i 6,1mg fenylefryny chlorowodorku oraz substancje pomocnicze: powidon, kwas cytrynowy; aromat cytrynowy (alfa-pinen, D-limonen, maltodekstryna (ze skrobi kukurydzianej), skrobia kukurydziana modyfikowana, dwutlenek krzemu (E551)); krospowidon (typ A); sukraloza; sorbitol; celuloza mikrokrystaliczna; krzemionka koloidalna,bezwodna; talk; stearynian magnezu; Opadry II: alkohol poliwinylowy, E1203; talk, E553b; dwutlenek tytanu, E171; makrogol 3350; kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1); żółcień chinolinowa, E104; tartrazyna, lak aluminiowy, E102; żółty tlenek żelaza, E172; wodorowęglan sodu, E500; indygotyna, lak aluminiowy, E132.
Działanie Gripex Duo:
Paracetamol zawarty w produkcie leczniczym Gripex Duo to substancja czynna o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Drugą substancją czynną leku jest fenylefryny chlorowodorek, który zmniejsza obrzęk oraz przekrwienie śluzówki nosa i zatok. Wskazaniem do stosowania leku są objawy przeziębienia, grypy i stanów grypopodobnych. Lek do stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Preparat w postaci tabletek, które można połykać w całości lub rozpuścić w wodzie w celu sporządzenia roztworu doustnego.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Gripex Duo wskazany do stosowania w leczeniu objawów przeziębienia, grypy, stanów grypopodobnych (objawy – ból, głowy, ból gardła, bóle mięśniowe, bóle kostno-stawowe, gorączka, katar, niedrożność nosa i zatok przynosowych). Do stosowania u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Podczas stosowania leku należy zachować ostrożność, gdyż przedawkowanie paracetamolu może spowodować uszkodzenia wątroby – leku nie stosować jednocześnie z innymi preparatami, które zawierają paracetamol. Nie stosować jednocześnie z innymi lekami, które zmniejszają przekrwienie śluzówki nosa (sympatykomimetyki) i innymi lekami, które stosuje się przy objawach przeziębienia i grypy. Podczas leczenia paracetamolem nie wolno pić alkoholu. Stosowanie leku u osób z niewydolnością wątroby, nadużywających alkoholu lub głodzonych stwarza ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby. W przypadku osób ze schorzeniami wątroby ryzyko przedawkowania paracetamolu jest większe. Przed zastosowaniem leku należy się skonsultować z lekarzem, gdy występuje niewydolność wątroby lub nerek, zarostowa choroba naczyń, zespół Reynauda, stabilna choroba wieńcowa, niewydolność oddechowa, astma oskrzelowa lub stosowane są: leki z grupy antagonistów receptorów beta-adrenergicznych i inne leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwzakrzepowe. Do uszkodzenia wątroby może dojść w przypadku jednorazowego zastosowania 10g paracetamolu lub 5g w przypadku osób z czynnikami ryzyka (osoby przyjmujący długotrwale karbamazepinę, fenobarbital, fenytoinę, prymidon, ryfampicynę, ziele dziurawca lub inne leki indukujące enzymy wątrobowe, osoby regularnie nadużywające alkoholu, osoby, u których zachodzi możliwość niedoboru glutationu). Stosowania u dzieci i młodzieży: stosowania poniżej 12. roku życia jest przeciwwskazane. Stosowanie u osób z zaburzeniami czynności nerek/lub wątroby: trzeba zachować ostrożność, nie stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek. Stosowanie u osób w podeszłym wieku: należy zachować ostrożność. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: stosowanie leku jest przeciwwskazane. Osoby, które przyjmują lek Gripex Duo, powinny zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdu i obsługi maszyn. Lek zawiera sorbitol (184mg w jednej tabletce) – jest to źródło fruktozy, możliwość zastosowania leku u osób ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów lub z dziedziczną nietolerancją fruktozy należy omówić z lekarzem. Lek zawiera tartrazynę (0,63mg w jednej tabletce) i glukozę (0,6mg w jednej tabletce). Lek zawiera mniej niż 1mmol (23 mg) sodu w tabletce, czyli uznaje się go za „wolny od sodu”. Lek może powodować reakcje alergiczne.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku, inne aminy sympatykomimetyczne. Nie stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek. Nie stosować w przypadku stwierdzonego zaburzenia sercowo-naczyniowe. Nie stosować w przypadku zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, guza chromochłonnego nadnercza, jaskry z zamkniętym kątem przesączania, nadczynności tarczycy, rozrostu gruczołu krokowego, wrodzonego niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej. Nie stosować razem z lekami z grupy inhibitorów monoaminooksygenazy MAO oraz w okresie 14 dni od zakończenia ich stosowania. Nie stosować w przypadku stosowania trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub zydowudyny. Nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. Nie stosować u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Nie stosować u osób z chorobą alkoholową.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, gdy wystąpią następujące działania niepożądane: stany zagrażające życiu (częstość nieznana) – wstrząs anafilaktyczny (bladość skóry, spadek ciśnienia krwi, pocenie się, wytwarzanie małej ilości moczu, obrzęk krtani, przyspieszony oddech, osłabienie); ciężkie reakcje skórne (objawy – owrzodzenie ust, gardła, nosa, narządów płciowych oraz zapalenie spojówek (zaczerwienienie i obrzęk oczu)) – ciężkie wysypki skórne często poprzedzone są występowaniem gorączki, bólu głowy i bólów ciała (objawy grypopodobne), wysypka może rozprzestrzeniać się, obejmując powstawanie pęcherzy na skórze i łuszczenie się skóry (toksyczne, martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, ostra uogólniona osutka krostkowa, wysypka polekowa). Działania niepożądane paracetamolu: rzadko: niedokrwistość, zahamowanie czynności szpiku kostnego, małopłytkowość, agranulocytoza, leukopenia, neutropenia; obrzęki; ostre zapalenie trzustki (silne bóle w części środkowej i górnej brzucha, wymioty, wzdęcie brzucha, często zatrzymanie gazów i stolca, silna gorączka), przewlekłe zapalenie trzustki, krwotok, bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty; świąd, pocenie się, plamica, pokrzywka; obrzęk naczynioruchowy; uszkodzenie nerek (objawy: gorączka, ból w okolicy lędźwiowej, wysypka na skórze, czerwone zabarwienie moczu (krwiomocz), kolka nerkowa, zatrzymanie moczu; bardzo rzadko: skurcz oskrzeli utrudniający oddychanie u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne; niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka, objawiające się zażółceniem oczu i skóry, bólem brzucha, utratą apetytu; częstość nieznana: rumień wielopostaciowy; zawroty głowy. Lek rzadko działa toksycznie na nerki, poza tym nie odnotowano związku z dawkami terapeutycznymi, poza przypadkami przewlekłego stosowania leku. Działania niepożądane fenylefryny: często: nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, jadłowstręt; rzadko: skurcz oskrzeli; reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka); podwyższenie ciśnienia tętniczego, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, bladość powłok; bardzo rzadko: lęk, niepokój, drżenia, nerwowość, bezsenność, rozdrażnienie, zawroty i bóle głowy, omamy; częstość nieznana: zaburzenia nerek i dróg moczowych w postaci zatrzymania moczu.
Dawkowanie tabletek Gripex Duo:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazań na ulotce. Stosować doustnie – tabletkę połknąć w całości (dla ułatwienia można podzielić na pół) i popić szklanką wody lub tabletkę rozpuścić w połowie szklanki wody, następnie wypić przygotowany roztwór. Dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 65kg: zwykle zaleca się stosować 500-1000mg paracetamolu (1-2 tabletki) co 4 godziny, w razie potrzeby. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu: 4g (8 tabletek), nie przekraczać. Dorośli i młodzież o masie ciała 43-65kg: zwykle zaleca się stosować 500mg paracetamolu (1 tabletka) co 4 godziny, w razie potrzeby. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu: 3g (6 tabletek), nie przekraczać. Dorośli i młodzież o masie ciała 33-43kg: zwykle zaleca się stosować 500mg paracetamolu (1 tabletka) co 6 godzin, w razie potrzeby. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu: 2 g paracetamolu (4 tabletki), nie przekraczać. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż przez 3 dni. Należy przyjmować jak najniższą skuteczną dawkę leku przez możliwie jak najkrótszy czas.