Polecane produkty
Skład Panadol Sprint 500mg:
Substancja czynna: paracetamol (Paracetamolum). Każda tabletka powlekana zawiera 500mg paracetamolu oraz substancje pomocnicze: skrobia żelowana, wapnia węglan, kwas alginowy, krospowidon Typ A, powidon K-25, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, woda oczyszczona; otoczka: Opadry White YS-1-7003 (o składzie: tytanu dwutlenek (E171), hypromeloza 2910, 3cp, hypromeloza 2910, 6cp, makrogol 400, polisorbat 80), wosk Carnauba, woda oczyszczona.
Działanie Panadol Sprint 500mg:
Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Produkt leczniczy Panadol Sprint 500mg zawiera paracetamol jako substancję czynną. Lek jest wskazany do stosowania w bólach różnego rodzaju (m.in. bóle głowy, zębów, stawów, mięśni), a także w przypadku gorączki. Lek można stosować w objawowym leczeniu bólu w przebiegu łagodnego zapalenia stawów i w objawach przeziębienia i stanów grypopodobnych. W preparacie zastosowano specjalny skład substancji pomocniczych, które przyspieszają rozpad tabletki (Optizorb™), powodując przyspieszenie procesu uwalniania substancji czynnej w porównaniu do standardowych tabletek. Tabletka Panadol Sprint 500mg zaczyna się rozpadać już w ciągu 5 minut po podaniu.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Panadol Sprint 500mg wskazany do stosowania w leczeniu bólów głowy, migren, bólu napięciowego, bólów zębów, nerwobólów, bólu kręgosłupa, bólów kostnych, mięśniowych i stawowych, bólu gardła, bolesnego miesiączkowego, bólu i gorączki w przebiegu stanów grypopodobnych i przeziębienia. Lek wskazany w przypadku objawowego leczenia bólu w przebiegu łagodnego zapalenia stawów.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Lek zawiera paracetamol. Nie należy stosować jednocześnie różnych leków z paracetamolem, ze względu na ryzyko jego przedawkowania. Przedawkowanie paracetamolu może spowodować niewydolność wątroby. Należy stosować ostrożnie u osób z niewydolnością wątroby i/lub nerek, niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej. U osób z chorobami wątroby ryzyko uszkodzenia wątroby spowodowane stosowaniem paracetamolu jest większe. Możliwość stosowania leku u osób ze stwierdzoną niewydolnością wątroby lub nerek należy skonsultować z lekarzem. Ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby nie należy pić alkoholu. U osób z chorobą alkoholową przebiegającą bez marskości oraz osób wyniszczonych występuje szczególne ryzyko przedawkowania paracetamolu, które może prowadzić do uszkodzenia wątroby zagrażającego życiu. Przypadki niewydolności wątroby notowano u osób w stanach obniżonego poziomu glutationu (głównie osób ciężko niedożywionych, cierpiących z powodu anoreksji, posiadających niski wskaźnik masy ciała (BMI) i regularnie pijących alkohol lub chorych na posocznicę). W przypadku obniżonego poziomu glutationu należy zachować ostrożność podczas stosowania leku. Stosowanie paracetamolu może zwiększyć ryzyko wystąpienia kwasicy metabolicznej. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku łagodnej postaci zapalenia stawów, przewlekłych bólów głowy, a także w przypadku nasilenia objawów. Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu. Stosowanie jednocześnie paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych zwiększa ryzyko zaburzeń czynności nerek. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: możliwość stosowania leku w okresie ciąży należy omówić z lekarzem, przy czym lek można stosować wyłącznie wtedy, gdy jest to klinicznie uzasadnione; możliwość stosowania leku w okresie karmienia piersią należy omówić z lekarzem, przy czym lek należy stosować w razie konieczności.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku choroby alkoholowej. Nie stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek. Nie stosować u dzieci poniżej 6. roku życia.
Działania niepożądane:
U niektórych osób w trakcie stosowania leku mogą wystąpić działania niepożądane. W przypadku wystąpienia następujących objawów należy przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza (rzadko): reakcja alergiczna (wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy), wysypka skórna lub ciężka reakcja skórna objawiająca się ostrą uogólnioną wysypką krostkową lub pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami podnaskórkowymi, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczaniem się dużych płatów naskórka oraz gorączką, problemy z oddychaniem (jeśli podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu), sińce lub krwawienia o nieznanej przyczynie, nudności, utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała w krótkim okresie czasu, zażółcenia oczu i skóry.
Dawkowanie tabletek Panadol Sprint 500mg:
Należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Stosować doustnie. Dorośli, młodzież powyżej 12. roku życia (o masie ciała powyżej 50 kg): stosować 1-2 tabletki (500-1000mg). Dawkę można powtarzać co 4 godziny, jeśli zachodzi taka potrzeba. Można stosować do 4 razy na dobę – maksymalna dobowa dawka: 8 tabletek (4000mg). Dzieci od 6.-11. roku życia: 1/2-1 tabletka (250-500mg). Dawkę można powtarzać co 4 godziny, jeśli zachodzi taka potrzeba. Maksymalna dobowa dawka paracetamolu wynosi 60mg/kg masy ciała na dobę, stosowana w dawkach podzielonych do 4 razy na dobę po 15mg/kg masy ciała. Nie stosować przez okres dłuższy niż 3 dni bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nie stosować dawek większych niż zalecane. Nie stosować częściej niż co 4 godziny. Zaleca się stosować możliwie najniższą dawkę leku przez możliwie najkrótszy czas potrzebny do złagodzenia objawów.