Polecane produkty
Skład Panaprex 500mg:
Substancja czynna: paracetamol (Paracetamolum). Każda tabletka zawiera 500mg paracetamolu oraz substancje pomocnicze – rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K90, woda oczyszczona, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, sodu stearylofumaran. Otoczka Opadry 200 White: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), talk, makrogol 3350, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), sodu węglan.
Działanie Panaprex 500mg:
Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, którego substancją czynną jest paracetamol. Jedna tabletka zawiera aż 500mg paracetamolu. Produkt leczniczy Panaprex 500mg jest wskazany do stosowania w leczeniu gorączki np. w przebiegu przeziębienia i grypy oraz łagodnego lub umiarkowanego bólu różnego pochodzenia.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Panaprex 500mg wskazany do stosowania w objawowym leczeniu bólu różnego pochodzenia (o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym) np. ból głowy, migrena, bóle kości i stawów, bóle mięśni, bóle pleców, bóle zębów, ból pooperacyjny, ból gardła, bolesne miesiączkowanie oraz w leczeniu gorączki np. w przebiegu przeziębienia i grypy. Lek dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. W następujących przypadkach wymagane jest zachowanie ostrożności: występujące zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek (w przypadku przewlekłej niewydolności nerek należy rozważyć wydłużenie odstępów między kolejnymi dawkami leku), jednoczesne stosowanie leków mogących zwiększać metabolizm wątrobowy paracetamolu, występowanie astmy z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy, występowanie niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej. Ze względu na ryzyko przedawkowania i hepatoksyczności nie należy stosować innych leków z paracetamolem podczas stosowania leku Panaprex 500mg. W trakcie leczenia paracetamolem nie spożywać alkoholu, istnieje zwiększone ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby. Szczególnie wysokie ryzyko uszkodzenia wątroby występuje u osób głodzonych oraz regularnie pijących alkohol. Obserwowano u osób, które przerwały stosowanie leków przeciwbólowych po okresie ich długotrwałego przyjmowania (głównie w wysokich dawkach) zjawisko nasilenia bólu i/lub zwiększenia częstości występowania bólów głowy oraz przemijające, łagodne dolegliwości tj. uczucie zmęczenia i osłabienia. Nie jest zalecane długotrwałe lub częste stosowanie leku. W przypadku przyjęcia jednorazowo wielokrotnej dawki dobowej paracetamolu może dojść do ciężkiego uszkodzenia wątroby. Lek zawiera sód – mniej niż 1mmol (23mg) sodu w jednej tabletce, dlatego produkt leczniczy uznaje się za „wolny od sodu”. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: kobiety w ciąży mogą stosować paracetamol tylko po konsultacji z lekarzem w przypadkach, gdy jest to klinicznie uzasadnione, przy czym należy wtedy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas i możliwie najrzadziej. W okresie karmienia można stosować paracetamol po konsultacji z lekarzem, przy czym należy stosować lek w najmniejszej skutecznej dawce i jak najrzadziej. Stosowanie u dzieci i młodzieży: leku nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku choroby alkoholowej. Nie stosować w przypadku ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku mogą wystąpić działania niepożądane. Nie wystąpią one u wszystkich. Najczęściej w trakcie stosowania paracetamolu w dawkach terapeutycznych występuje niewiele działań niepożądanych – zwykle zaburzenia żołądkowo-jelitowe o charakterze łagodnym i przemijającym. Możliwe działanie niepożądane – zaburzenia krwi i układu chłonnego: trombocytopenia, agranulocytoza, leukopenia, methemoglobinemia (bardzo rzadko); zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości z wyłączeniem wstrząsu anafilaktycznego (bardzo rzadko); wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy (częstość nieznana); zaburzenia układu nerwowego: senność, zawroty głowy, bóle głowy (bardzo rzadko); zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (bardzo rzadko); zaburzenia żołądka i jelit: ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, dyspepsja (rzadko); zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: zaburzenia czynności wątroby (bardzo rzadko); zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: świąd, pokrzywka, wysypka, plamica (bardzo rzadko); zespół Stevensa – Johnsona (częstość nieznana).
Dawkowanie tabletek Panaprex 500mg:
Stosować według wskazań lekarza lub według zaleceń na ulotce. Tabletki stosować doustnie, popijać wodą. Nie przekraczać zalecanych dawek dobowych. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3 dni. Osoby dorosłe, osoby w podeszłym wieku, młodzież powyżej 12. roku życia (masa ciała powyżej 50kg): dawka jednorazowo – 1-2 tabletki. W razie konieczności dawkę można powtarzać, jednak nie częściej niż co 4 godziny, do 4 razy na dobę. Maksymalna dobowa dawka paracetamolu – 4g (8 tabletek). Osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia (masa ciała 40-50kg): dawka jednorazowa – jedna tabletka. W razie konieczności dawkę można powtarzać, jednak nie częściej niż co 4 godziny, do 6 razy na dobę. Maksymalna dobowa dawka paracetamolu – 3g (6 tabletek). Zalecane jest stosowanie najniższej skutecznej dawki przez możliwie jak najkrótszy czas potrzebny do złagodzenia objawów.