Polecane produkty
Skład Oftahist 1mg/ml krople do oczu:
Substancja czynna: olopatadyna (Olopatadinum). Każdy ml roztworu zawiera 1mg olopatadyny (w postaci chlorowodorku) oraz substancje pomocnicze: benzalkoniowy chlorek, sodu chlorek, disodu fosforan bezwodny, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), kwas solny (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań.
Działanie Oftahist 1mg/ml krople do oczu:
Krople do oczu z olopatadyną przeznaczone są do leczenia takich objawów związanych z rozpoznanym sezonowym alergicznym zapaleniem spojówek jak świąd, łzawienie, zaczerwienienie, obrzęk powiek i spojówek. Lek zmniejsza nasilenie reakcji uczuleniowej na takie alergeny jak kurz domowy, pyłku roślin i sierść zwierząt. Kontakt z nimi powoduje świąd, łzawienie, zaczerwienienie i obrzęk powierzchni oka o przebiegu ostrym i przemijającym, m.in. z towarzyszącym wodnistym katarem i kichaniem. Produkt leczniczy Oftahist 1mg/ml krople do oczu jest wskazany wyłącznie dla osób dorosłych.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Oftahist 1mg/ml krople do oczu wskazany do stosowania w leczeniu chorób alergicznych oczu. Do stosowania u osób dorosłych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku, gdy nie ma pewności, czy objawy wywołane są przez alergię (m.in. gdy objawy obejmują tylko jedno oko, występują zaburzenia widzenia lub w przypadku bólu oka, któremu nie towarzyszą objawy ze strony nosa), jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 72 godzinach, mimo użycia leku. Stosowanie u dzieci i młodzieży: nie należy stosować poniżej 18. roku życia. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: nie należy stosować leku u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. W przypadku równoczesnego stosowania innych leków lub preparatów do oka, należy zachować przynajmniej 5-10 minut przerwy między kolejnymi aplikacjami, przy czym maści do oka należy stosować na końcu. Po zakropleniu leku widzenie może być niewyraźne, dlatego należy wstrzymać się z prowadzeniem pojazdów mechanicznych i obsługą maszyn. Lek zawiera benzalkoniowy chlorek, który może powodować podrażnienie oka i wywołuje zmianę koloru miękkich soczewek kontaktowych, dlatego należy unikać kontaktu leku z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed zastosowaniem leku należy zdjąć soczewki kontaktowe, można je założyć po upływie przynajmniej 15 minut po aplikacji leku.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. W przypadku wystąpienia objawów reakcji nadwrażliwości – w tym problemów z oddychaniem, obrzęku gardła lub twarzy, należy przerwać leczenie oraz natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Jeśli wystąpi ciężka reakcja alergiczna, niezbędne jest niezwłoczne wdrożenie leczenia doraźnego. Inne działania niepożądane: często – działania dotyczące oka: ból oka, podrażnienie oka, suchość oka, nietypowe odczucia wewnątrz oka; objawy ogólne: bóle głowy, nieprzyjemny smak w ustach, suchość błony śluzowej nosa, zmęczenie; niezbyt często – działania dotyczące oka: zaburzenia rogówki, zapalenie powierzchni oka z uszkodzeniem jego powierzchni lub bez uszkodzenia, wydzielina z oka, nadwrażliwość na światło, niewyraźne lub ograniczone widzenie, kurcz powiek, uczucie dyskomfortu w oku, świąd oka, zaburzenia spojówek, uczucie obecności ciała obcego w oku, zwiększone wytwarzanie łez, zaczerwienienie lub obrzęk powiek, nieprawidłowości w obrębie powiek, zaczerwienienie oka; objawy ogólne: zapalenie błony śluzowej nosa, zawroty głowy, nieprawidłowe lub upośledzone czucie, zapalenie skóry (kontaktowe), uczucie pieczenia skóry, suchość skóry; częstość nieznana – działania dotyczące oka: obrzęk rogówki, obrzęk oka, zapalenie spojówek, zmiana wielkości źrenicy, zaburzenia widzenia, strupki na brzegach powiek; objawy ogólne: nadwrażliwość, obrzęk twarzy, senność, duszność, zapalenie zatok, nudności, wymioty, zapalenie skóry i jej zaczerwienienie, ogólne osłabienie, złe samopoczucie. U pacjentów ze znacznie uszkodzoną rogówką bardzo rzadko notowano przypadki mętnych plam na rogówce spowodowanych przez odkładanie się wapnia w trakcie leczenia.
Dawkowanie kropli do oczu Oftahist 1mg/ml:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazań na ulotce. Stosować miejscowo do worka spojówkowego. Przed aplikacją zdjąć soczewki kontaktowe. Osoby dorosłe: zalecana dawka – jedna kropla do oka lub oczu, dwa razy na dobę – rano i wieczorem. Między aplikacjami należy zachować co najmniej 8 godzin przerwy. Jeśli po trzech dniach stosowania objawy nie ustępują lub się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem. Czas leczenia: do dwóch tygodni. Jeśli jest to konieczne, lek można stosować do czterech miesięcy – po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować leku dłużej niż 4 miesiące. Przed stosowaniem umyć ręce, butelkę skierować wylotem do dołu, trzymając ją kciukiem i palcem środkowy. Głowę odchylić do tyłu, dolną powiekę lekko odciągnąć tak, aby utworzyła się kieszonka między gałką oczną i powieką. Kroplę leku wpuścić do utworzonej kieszonki. Końcówką kroplomierza nie dotykać oka i innych powierzchni. Po użyciu dokładnie zakręcić buteleczkę.