Polecane produkty
Skład Lactulosum Orifarm 2,5g/5ml:
Substancja czynna: laktuloza (Lactulosum). 5ml syropu zawiera 2,5g laktulozy oraz substancje pomocnicze: sorbitol ciekły, niekrystalizujący; kwas cytrynowy jednowodny; aromat pomarańczowy (zawiera: etanol, linalol, d-limonen); woda oczyszczona.
Działanie Lactulosum Orifarm 2,5g/5ml:
Wskazaniem do stosowania leku są przewlekłe zaparcia oraz encefalopatia w przebiegu niewydolności wątroby (stany przedśpiączkowe i śpiączka wątrobowa) u osób dorosłych. Zawarta w produkcie leczniczym Lactulosum Orifarm 2,5g/5ml substancja czynna, czyli laktuloza, jest syntetycznym disacharydem. Po doustnym zastosowaniu nie ulega rozkładowi z udziałem enzymów trawiennych i właściwie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Pod wpływem bakterii sacharolitycznych laktuloza jest rozkładana do kwasów organicznych, głównie kwasu mlekowego, co przyczynia się do zakwaszania treści jelita grubego (pH obniża się do około 5). Natomiast wskutek osmozy produkty rozkładu laktulozy zwiększają objętość zawartości jelita, pobudzają perystaltykę i działają przeczyszczająco. Obniżenie pH zawartości jelita grubego zmniejsza stężenie amoniaku w jelicie, a zwiększa stężenie słabiej wchłaniających się jonów amonowych. Co więcej, dochodzi do zmniejszenia wytwarzania i zwiększenia zużycia amoniaku przez bakterie jelitowe oraz do zmniejszenia wchłaniania amoniaku wskutek skrócenia czasu przechodzenia treści jelitowej. Powoduje to zmniejszenie stężenia amoniaku we krwi pacjentów z niewydolnością wątroby w stanie przedśpiączkowym lub śpiączki (encefalopatia wątrobowa).
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Lactulosum Orifarm 2,5g/5ml wskazany do stosowania w przewlekłych zaparciach, a także u dorosłych w encefalopatii w przebiegu niewydolności wątroby (stany przedśpiączkowe i śpiączka wątrobowa).
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Należy spożyć w ciągu dwóch miesięcy od pierwszego otwarcia. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta (lub jego dziecka) nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono wcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie rozkłada fruktozy, należy się skontaktować z lekarzem przed przyjęciem leku lub podaniem go dziecku. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Długotrwałe stosowanie dużych dawek laktulozy w encefalopatii wątrobowej wymaga kontrolowania stężenia sodu i potasu w surowicy. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w encefalopatii wątrobowej u dzieci i młodzieży. Stosowanie z innymi lekami: należy skonsultować to z lekarzem. Laktuloza obniża pH w okrężnicy, dlatego leki których uwalnianie zależne jest od pH mogą być inaktywowane. Laktuloza stosowana jednocześnie z: lekami zobojętniającymi kwas solny – może hamować obniżanie przez laktulozę pH treści jelitowej; z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (np. acenokumarolem, fenprokumonem) – nasila działanie tych leków; z doperidolem – zwiększa ryzyko wywołania przez laktulozę obniżenia stężenia potasu i magnezu w osoczu krwi poniżej normy (hipokaliemia, hipomagnezemia) oraz nasila ryzyko działania uszkadzającego mięsień sercowy (działanie kardiotoksyczne); z korzeniem lukrecji – zwiększa ryzyko hipokaliemii. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: należy się skonsultować z lekarzem przed zastosowaniem leku. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek zawiera m.in.: etanol (zawiera 1,4mg etanolu w 5ml syropu co jest równoważne 0,034 % (v/v). Mała ilość alkoholu w tym leku nie będzie powodowała zauważalnych skutków), linalol, d-limonen (składniki aromatu), sorbitol (zawiera 5,3mg sorbitolu w 5ml syropu. Sorbitol jest źródłem fruktozy, należy się skonsultować z lekarzem przed zastosowaniem w przypadku, gdy stwierdzono wcześniej u pacjenta (lub jego dziecka) nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono wcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy. Sorbitol może powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego i może mieć łagodne działanie przeczyszczające) oraz galaktozę, laktozę, fruktozę (zawiera 375mg galaktozy, 250mg laktozy oraz 25mg fruktozy w 5ml syropu. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą) i siarczyny (substancje pochodzące z procesu wytwarzania substancji czynnej, lek rzadko może powodować ciężkie reakcje nadwrażliwości i skurcz oskrzeli). Jeśli po zastosowaniu jednego opakowania leku Lactulosum Orifarm nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem (nie dotyczy zaparć przewlekłych).
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku niedrożności jelit, zwiększenia stężenia galaktozy we krwi (galaktozemia). Nie stosować w przypadku nietolerancji laktozy.
Działania niepożądane:
U niektórych osób podczas stosowania leku mogą pojawić się działania niepożądane. Podczas stosowania laktulozy jako leku przeczyszczającego w zaparciach obserwowano, głównie w początkowym okresie podawania takie działania niepożądane jak: zaburzenia żołądka i jelit – łagodne przemijające wzdęcia, bóle brzucha, niekiedy nudności. Bardzo rzadko obserwowano biegunkę, która ustępowała po pierwszych 5 godzinach od rozpoczęcia leczenia. Stosowanie laktulozy w dużych dawkach w encefalopatii wątrobowej: obserwowano następujące działania niepożądane: zaburzenia żołądka i jelit – wzdęcia, bóle brzucha, nudności, biegunkę; pojedyncze przypadki odmy pęcherzykowej jelit; zaburzenia metabolizmu i odżywiania: obniżenie stężenia potasu w osoczu krwi poniżej normy (hipokaliemię); obniżenie stężenia sodu w osoczu krwi poniżej normy (hiponatremię).
Dawkowanie syropu Lactulosum Orifarm 2,5g/5ml:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. 15ml (łyżka stołowa) syropu zawiera 7,5g laktulozy, a 5ml (łyżeczka do herbaty) syropu zawiera 2,5g laktulozy. Zalecana dawka dla osób dorosłych: przewlekłe zaparcia – dawkowanie początkowe: stosować 20-40ml na dobę w 1-2 dawkach, po uzyskaniu efektu dawkę należy ustalić indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta; w niewydolności wątroby, stanach przedśpiączkowych lub śpiączce wątrobowej: stosować 120-240ml w 3-4 dawkach na dobę. Dawkowanie należy ustalić indywidualnie, zmieniając je co 1-2 dni, tak aby liczba wypróżnień na dobę wynosiła 2-3. Zalecana dawka dla dzieci: w przewlekłych zaparciach – stosować 1-3 łyżeczki do herbaty (5-15ml) na dobę. Dawka początkowa: niemowlęta – 2,5ml na dobę, dzieci do 3. roku życia – 5ml na dobę, dzieci powyżej 3. roku życia – 15 ml na dobę, następnie dawkę leku można stopniowo zwiększać co 3 dni aż do uzyskania prawidłowych wypróżnień. W przypadku wystąpienia wzdęcia brzucha, należy zmniejszyć dawkę do tej tolerowanej przez dziecko. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w encefalopatii wątrobowej u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Syrop stosować doustnie, zaleca się rozcieńczyć przed zastosowaniem (wodą lub sokiem owocowym).