Polecane produkty
Skład Deslodyna Fast 5mg:
Substancja czynna: desloratadyna (Desloratadinum). Jedna tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 5mg desloratadyny oraz substancje pomocnicze: polakrylina potasowa, kwas cytrynowy jednowodny (do regulacji pH), potasu wodorotlenek 50 % (do regulacji pH), mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, aspartam (E 951), żelaza tlenek czerwony (E 172), aromat Tutti-Frutti SD 0272 (zawiera m.in. glikol propylenowy, alkohol benzylowy, cytral, geraniol, farnezol, linalol, d-limonen), magnezu stearynian.
Działanie Deslodyna Fast 5mg:
Jest to lek przeciwalergiczny ułatwiający kontrolę reakcji alergicznej i jej objawów. Substancją czynną produktu leczniczego Deslodyna Fast 5mg jest desloratadyna, czyli lek przeciwhistaminowy. Lek ma postać tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej i nie wywołuje senności. Preparat łagodzi objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz objawy pokrzywki. Złagodzenie tych dolegliwości utrzymuje się przez cały dzień, dzięki temu możliwy jest powrót do normalnych codziennych czynności oraz normalnego snu. Lek jest przeznaczony do stosowania u młodzieży powyżej 12. roku życia i u osób dorosłych.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Deslodyna Fast 5mg wskazany do stosowania w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (zapalenie błony śluzowej nosa spowodowane uczuleniem, np. katarem siennym lub uczuleniem na roztocza) u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia – objawami alergicznego zapalenia śluzówki nosa jest: kichanie, wodnista wydzielina lub swędzenie nosa, swędzenie podniebienia oraz swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu. Lek stosuje się również w celu łagodzeniu objawów (świąd, pokrzywka) związanych z pokrzywką, czyli stanem skóry wywołanym uczuleniem).
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką w następujących sytuacjach, jeśli: u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek, u pacjenta występują drgawki w wywiadzie medycznym lub rodzinnym. Stosowanie u dzieci i młodzieży: nie stosować poniżej 12. roku życia. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Interakcje z innymi lekami nie są znane. Stosowanie z jedzeniem i piciem: nie trzeba popijać wodą, można stosować z posiłkiem lub bez posiłku. Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania tego leku z alkoholem. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: należy się skonsultować z lekarzem, przy czym nie jest zalecane stosowanie tego leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek stosowany w zalecanej dawce nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U większości osób nie występuje senność, jednak należy sprawdzić swoją reakcję na lek przed rozpoczęciem czynności wymagających koncentracji uwagi, takich jak prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie maszyn do czasu ustalenia. Lek zawiera mannitol. Lek zawiera aspartam (E 951) – 3mg w każdej tabletce, jest on źródłem fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Lek zawiera glikol propylenowy. Lek zawiera alkohol benzylowy – 0,00562mg w każdej tabletce; alkohol benzylowy może powodować reakcje alergiczne. Kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, osoby z chorobami wątroby i nerek powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku, gdyż duża ilość alkoholu benzylowego może gromadzić się w ich organizmie i powodować działania niepożądane (tzw. kwasicę metaboliczną). Lek zawiera sód – mniej niż 1mmol (23mg) sodu w każdej tabletce, czyli uznaje się go za „wolny od sodu”.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku lub na loratadynę.
Działania niepożądane:
U niektórych osób podczas stosowania leku mogą wystąpić działania niepożądane. Po wprowadzeniu desloratadyny do obrotu bardzo rzadko zgłaszano przypadki ciężkich reakcji alergicznych (trudności w oddychaniu, świszczący oddech, świąd, pokrzywka i obrzęk). Jeśli wystąpi którekolwiek z nich, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zgłosić się do lekarza. W badaniach klinicznych u dorosłych pacjentów działania niepożądane były prawie takie same, jak po zastosowaniu tabletki niezawierającej substancji czynnej – choć uczucie zmęczenia, suchość w jamie ustnej i bóle głowy notowywane były częściej niż po zastosowaniu tabletki niezawierającej substancji czynnej. U młodzieży najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym był ból głowy. Inne działania niepożądane: często – zmęczenie, suchość w jamie ustnej, ból głowy; bardzo rzadko – ciężkie reakcje alergiczne, wysypka, kołatanie oraz nieregularne bicie serca, szybkie bicie serca, bóle brzucha, nudności, wymioty, rozstrój żołądka, biegunka, zawroty głowy, senność, bezsenność, bóle mięśni, omamy, drgawki, niepokój z nadmierną aktywnością ruchową, zapalenie wątroby, nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby; częstość nieznana – nietypowe osłabienie, zażółcenie skóry i/lub gałek ocznych, zwiększona wrażliwość skóry na słońce (również przy zachmurzonym niebie) i na promieniowanie UV (lamy w solarium), zmiany w sposobie bicia serca, nietypowe zachowanie, zachowanie agresywne, zwiększenie masy ciała, zwiększony apetyt, obniżony nastrój, suchość oczu. Działania niepożądane u dzieci: częstość nieznana – wolne bicie serca, zmiana w sposobie bicia serca, nietypowe zachowanie, zachowanie agresywne.
Dawkowanie tabletek Deslodyna Fast 5mg:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub zgodnie z zaleceniami na ulotce. Lek do stosowania doustnego. Tabletkę ostrożnie wyjąć z blistra, następnie należy ją umieścić w jamie ustnej, gdzie od razu ulegnie rozpadowi. Nie trzeba wody, aby połknąć lek. Tabletkę należy zażyć od razu po wyjęciu z blistra. Lek stosować z posiłkiem lub bez posiłku. Zalecana dobowa dawka dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia: jedna tabletka. Bez konsultacji z lekarzem nie należy przyjmować leku dłużej niż 10 dni. Jeśli jednak po 3 dniach nie doszło do poprawy lub nastąpiło pogorszenie, należy się skonsultować z lekarzem.