Polecane produkty
Skład Denicit 1,5mg:
Substancja czynna: cytyzyna (Cytisinum). Jedna tabletka powlekana zawiera 1,5mg cytyzyny oraz substancje pomocnicze: wapnia wodorofosforan bezwodny, skrobia ziemniaczana, skrobia żelowana-kukurydziana, talk, wapnia fosforan, Opadry AMB II 88A265001 brown.
Działanie Denicit 1,5mg:
Lek zawiera jako substancję czynną cytyzynę. Produkt leczniczy Denicit 1,5mg jest wskazany do stosowania w celu odzwyczajania się od palenia tytoniu oraz zmniejszenia głodu nikotynowego u osób dorosłych, które chcą przestać palić. Głównym celem przyjmowania tego preparatu jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Denicit 1,5mg wskazany do stosowania w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszaniu głodu nikotynowego u osób, które chcą rzucić palenie. Lek dla osób dorosłych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Lek należy ostrożnie stosować w przypadku choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, guza chromochłonnego nadnerczy, miażdżycy tętnic i innych chorób obwodowych naczyń krwionośnych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku, nadczynności tarczycy, cukrzycy, schizofrenii, niewydolności nerek i wątroby. Lek powinny przyjmować tylko osoby z poważnym zamiarem odzwyczajenia się od palenia tytoniu – stosowanie leku i dalsze palenie tytoniu może doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych nikotyny. Stosowanie u dzieci i młodzieży: nie jest zalecane stosowanie u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Stosowanie u osób w podeszłym wieku: nie jest zalecane stosowanie u osób powyżej 65. roku życia. Stosowanie u osób z zaburzeniami czynności wątroby i nerek: nie zaleca się stosować leku w tej grupie. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Tego leku nie należy stosować jednocześnie z lekami przeciwgruźliczymi. W niektórych przypadkach w wyniku zaprzestania palenia tytoniu, z użyciem lub bez użycia tego leku, może być konieczne dostosowanie dawek innych leków, zwłaszcza takich leków jak: leki zawierające teofilinę (stosowana w astmie), takrynę (stosowana w chorobie Alzheimera), klozapinę (stosowana w schizofrenii) i ropinirol (stosowany w chorobie Parkinsona). Nie wiadomo, czy ten lek wpływa na zmniejszenie skuteczności hormonalnych środków antykoncepcyjnych działających ogólnoustrojowo, dlatego zalecane jest korzystanie z dodatkowej metody barierowej (np. prezerwatywy). Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: lek jest przeciwwskazany. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U niektórych osób zaprzestanie palenia, wskutek stosowania leków lub bez nich, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zmian w myśleniu lub zachowaniu, uczuciem depresji i lęku (rzadko także myśli samobójczych i prób samobójczych), jak również z nasileniem się istniejących zaburzeń psychicznych. Jeśli występują lub występowały w przeszłości zaburzenia psychiczne, należy się skonsultować z lekarzem.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku niestabilnej dławicy piersiowej, przebytego niedawno zawału mięśnia sercowego, klinicznie istotnych zaburzeń rytmu serca, niedawno przebytego udaru mózgu. Nie stosować u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Bardzo często: zmiana apetytu (głównie zwiększenie), przyrost masy ciała, rozdrażnianie, zmiany nastroju, lęk, podwyższone ciśnienie tętnicze (nadciśnienie), suchość w jamie ustnej, zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, dziwne sny, koszmary), bóle głowy, przyspieszenie akcji serca, nudności, bóle brzucha (szczególnie w nadbrzuszu), bóle mięśniowe. Często: zawroty głowy, trudności w koncentracji, zwolnienie akcji serca, wzdęcia, zmiany smaku, zgaga, zaparcie, wymioty, pieczenie języka, biegunka, wysypka, wzmożona męczliwość, złe samopoczucie. Niezbyt często: uczucie ciężkości głowy, osłabienie popędu płciowego, łzawienie oczu, duszność, wzmożone odkrztuszanie, nadmierne ślinienie, wzmożona potliwość, zmniejszenie elastyczności skóry, zmęczenie, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Większość działań niepożądanych występuje przede wszystkim w początkowym okresie leczenia i ustępuje wraz z jego trwaniem. Wymienione objawy niekoniecznie są związane ze stosowaniem leku, mogą to być objawy odstawienne wynikające z zaprzestania palenia tytoniu.
Dawkowanie tabletek Denicit 1,5mg:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według zaleceń na ulotce. Jedno opakowanie leku Denicit (100 tabletek powlekanych) wystarcza na pełną terapię. Czas leczenia: 25 dni. Przyjmować doustnie z odpowiednią ilością wody zgodnie z następującym schematem: od 1. do 3. dnia – 1 tabletka co 2 godziny, maksymalna dawka dobowa: 6 tabletek; od 4. do 12. dnia – 1 tabletka co 2,5 godziny, maksymalna dawka dobowa: 5 tabletek; od 13. do 16. dnia – 1 tabletka co 3 godziny, maksymalna dawka dobowa: 4 tabletki; od 17. do 20. dnia – 1 tabletka co 5 godzin, maksymalna dawka dobowa: 3 tabletki; od 21. do 25. dnia – 1-2 tabletki na dobę, maksymalna dawka dobowa: do 2 tabletek. Z palenia należy zrezygnować nie później niż 5. dnia po rozpoczęciu terapii. Nie należy palić podczas trwania terapii, może to nasilić działania niepożądane. Jeżeli rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie i po upływie 2-3 miesięcy można je rozpocząć ponownie.