Polecane produkty
Skład Traumuscol żel 100 mg/g:
Substancja czynna: etofenamat (Etofenamatum). 1g żelu zawiera 100mg etofenamatu oraz substancje pomocnicze: alkohol izopropylowy, glicerol, trolamina, karbomer 934, woda oczyszczona.
Działanie Traumuscol żel 100 mg/g:
Jako substancję czynną w produkcie leczniczym Traumuscol żel 100 mg/g zawarto etofenamat. Jest to substancja o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, która należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Aplikowana miejscowo wchłania się przez skórę, a następnie gromadzi w tkankach zmienionych zapalnie. Wskazaniem do stosowania leku są m.in. tępe urazy, choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatyzm pozastawowy, zapalenie nadkłykci. Dzięki temu, że lek jest stosowany miejscowo na skórę, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych typowych dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych podawanych doustnie, jest ograniczone. Lek nie zostawia tłustej warstwy na skórze.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Traumuscol żel 100 mg/g wskazany do stosowania w miejscowym leczeniu następujących stanów: tępe urazy – stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów; choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych; reumatyzm pozastawowy – bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej; zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych, tj. zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych (tzw. staw zamrożony), zapalenie nadkłykci. Lek dla osób dorosłych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Po pierwszym otwarciu tuby należy zużyć lek w ciągu 6 miesięcy. Przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy stosować tego leku na uszkodzoną skórę lub na wypryskowych zmianach zapalnych na skórze oraz na błony śluzowe lub oczy, po zastosowaniu leku należy umyć ręce lub unikać kontaktu z tymi częściami ciała. Podczas leczenia oraz przez kolejne dwa tygodnie po zakończeniu leczeniu należy unikać ekspozycji leczonych miejsc na słońce i/lub solarium. Pacjenci chorzy na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę dróg oddechowych, katar sienny lub przewlekły obrzęk błony śluzowej nosa (tzw. polipy nosa) lub przewlekłe zakażenie dróg oddechowych, szczególnie w połączeniu z objawami podobnymi do kataru siennego, mogą stosować ten lek tylko pod warunkiem przestrzegania środków ostrożności i tylko pod ścisłym nadzorem lekarza. Wchłanianie ogólnoustrojowe może zwiększyć się, jeśli lek stosowany jest długotrwale i/lub na duże obszary ciała – należy tego unikać. Dzieci nie powinny mieć kontaktu ze skórą pokrytą tym lekiem. Stosowanie u dzieci i młodzieży: stosowanie jest przeciwwskazane. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Nie stwierdzono występowania żadnych interakcji, jeżeli lek ten jest stosowany zgodnie z zaleceniami. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: należy się skonsultować z lekarzem, przy czym lek można stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży wyłącznie wtedy, gdy lekarz ocenieni stosunek korzyści do ryzyka. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dobowej. Stosowanie leku w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Substancja czynna leku w małym stopniu przenika do mleka kobiet karmiących piersią, dlatego zaleca się unikać długotrwałego stosowania tego leku i nie przekraczać zalecanej dawki dobowej. Nie stosować leku w okolicach piersi. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: nie przeprowadzono badań.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku, kwas flufenamowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie stosować u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Nie stosować u dzieci i młodzieży.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Niezbyt często: rumień, pieczenie skóry. Bardzo rzadko: zapalenie skóry, np. silny świąd, wysypka, obrzęk, wysypka pęcherzowa. Częstość nieznana: reakcja fotouczuleniowa, nadwrażliwość (niespecyficzna reakcja alergiczna i anafilaksja, zwiększona reaktywność układu oddechowego prowadząca do astmy, nasilenia astmy, skurczu oskrzeli lub duszności, różne zaburzenia skóry, w tym wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, rzadziej złuszczające i pęcherzowe zmiany skórne (także martwica naskórka i rumień wielopostaciowy). W przypadku pojawienia się objawów niepożądanych należy się niezwłocznie zgłosić po pomoc medyczną (mogą one wystąpić już po pierwszym podaniu). Zwykle działania niepożądane przemijają po odstawieniu leku.
Dawkowanie żelu Traumuscol 100 mg/g:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. O ile lekarz nie zaleci inaczej, aplikować pasek żelu o długości 2,5-5cm na skórę w okolicy objętej bólem, należy pokryć lekiem powierzchnię nieco większą niż obszar objęty bólem i wcierać aż do całkowitego wchłonięcia się leku. Stosować 3-4 razy na dobę. Zwykle już po 3-4 dniach leczenia obserwowano znaczące zmniejszenie bólu. Dolegliwości reumatyczne: w przypadku dłuższego okresu leczenia należy zmniejszyć liczbę zastosowań do 2-3 razy na dobę. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, w przypadku urazów tkanek miękkich i reumatyzmu nie należy stosować dłużej niż 14 dni, a w przypadku bólów stawów – nie dłużej niż 21 dni. W sytuacji, gdy po 7 dniach nie nastąpi poprawa lub dojdzie do pogorszenia się stanu chorego, należy się skonsultować z lekarzem. Nie jest wymagana zmiana dawkowania u pacjentów z zaburzeniami wątroby i nerek.
Producent: Synoptis Pharma