Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

OCTENISEPT preparat 100ml

  • Substancjami czynnymi zawartymi w produkcie leczniczym Octenisept jest oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol. Jest to preparat dezynfekujący o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym. Płyn wskazany m.in. do odkażania ran.
OCTENISEPT preparat 100ml
Producent: Schulke & Mayer
Kod produktu: 43508
39,96 zł
Dodaj do ulubionych
Produkt oryginalny
Produkt oryginalny
pochodzi z legalnej apteki
Dostawa
Darmowa wysyłka
już od 200 zł

Polecane produkty

Skład Octenisept:

Substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek (Octenidinum dihydrochloridum) i fenoksyetanol (Phenoxyethanolum). 100g płynu zawiera 0,10g oktenidyny dichlorowodorku i 2,00g fenoksyetanolu oraz substancje pomocnicze: kokamidopropylobetaina – roztwór 30% lub 38% (octan dimetyloamoniowy kwasu amidopropylokokosowego, sodu chlorek, woda), sodu D-glukonian, glicerol 85%, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Działanie Octenisept:

Produkt leczniczy Octenisept to płyn dezynfekujący, który zawiera dwie substancje czynne – oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol. Preparat zapewnia działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Badania laboratoryjne i kliniczne potwierdzają mikrobiologiczną skuteczność leku. Skuteczność leku w zakresie niszczenia mikroorganizmów lub inaktywowania wirusów występuje już po jednej minucie od aplikacji płynu. Po dodatkowym obciążeniu białkiem błony śluzowej w warunkach laboratoryjnych lek działa niszcząco na bakterie (w tym na Chlamydium i Mycoplasma), grzyby, drożdżaki, pierwotniaki (Trichomonas), wirusy (Herpes simplex, inaktywuje HBV i HIV). Działanie leku utrzymuje się przez godzinę, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo przy wykonywaniu zabiegów diagnostycznych, terapeutycznych lub operacyjnych. Oktenidyny dichlorowodorek to związek kationowo-czynny, który działa na powierzchni rany i skóry. Fenoksyetanol uzupełnia zakres działania oktenidyny dichlorowodorku, działając w głębszych warstwach skóry i błon śluzowych. Lek stosuje się niezależnie od wieku m.in. w dezynfekcji skóry i błony śluzowej, wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, w antyseptyce powierzchownych ran, w pielęgnacji szwów pooperacyjnych, w antyseptyce błony śluzowej pochwy i żołędzi prącia, w dezynfekcji jamy ustnej i w pielęgnacji kikuta pępowinowego.

Zastosowanie:

Produkt leczniczy Octenisept wskazany do stosowania w celu: odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi; wspomagającego postępowania antyseptycznego w obrębie powierzchni zamkniętych powłok skórnych po zabiegach – np. szwów pozabiegowych; wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie jamy ustnej, narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego; w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego); do dezynfekcji jamy ustnej (np. afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej); ograniczonego czasowo, wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej; w obrębie narządów rodnych np. stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny. Do stosowania u dorosłych i dzieci niezależnie od wieku.

Informacje dodatkowe:

Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Należy zużyć w ciągu trzech lat po pierwszym otwarciu. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Lek do stosowania na skórę. Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego, nie wolno wstrzykiwać lub wprowadzać leku do tkanki pod ciśnieniem. Zawsze należy zapewnić odpowiedni odpływ z jam rany (np. drenaż, odsysacz). Podczas stosowania u noworodków, zwłaszcza u wcześniaków należy zachować szczególną ostrożność. Lek może powodować ciężkie zmiany skórne. Należy usunąć nadmiar leku i upewnić się, że roztwór nie pozostaje na skórze dłużej, niż to konieczne (dotyczy to również materiałów nasączonych roztworem stykających się bezpośrednio z pacjentem). Nie stosować do oczu. W razie kontaktu leku z oczami, należy je natychmiast przepłukać dużą ilością wody. Nie zaleca się stosować do wnętrza ucha, nie należy dopuszczać do połykania leku. Oktenidyny dichlorowodorek jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niż doustnym – należy unikać przedostawania się leku w większych ilościach do krwiobiegu, np. na skutek pomyłkowej iniekcji. Ze względu na fakt, że oktenidyny dichlorowodorek występuje w tym leku tylko w ilości 0,1%, zagrożenie tą substancją jest mało prawdopodobne. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Tego leku nie należy stosować razem z antyseptykami na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem) na sąsiadujących partiach ciała, ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień. Produkt ten jest lekiem kationowym, w połączeniu z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami może tworzyć trudno rozpuszczalne pozostałości. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: możliwość stosowania w okresie ciąży i laktacji należy omówić z lekarzem, przy czym leku nie należy stosować w pierwszych 3 miesiącach ciąży, ze względu na brak danych klinicznych dotyczących pierwszych 3 miesięcy ciąży oraz z powodu ogólnych środków ostrożności. W drugim i trzecim trymestrze lek można stosować w sytuacjach, gdy w opinii lekarza jest to konieczne. Bez zalecenia lekarza leku nie należy stosować u kobiet karmiących piersią – ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w okresie laktacji. Jeśli lek jest stosowany w tym okresie, należy go usunąć z okolic piersi przed karmieniem piersią, aby zapobiec przyjęciu leku przez noworodka. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: nie badano wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Przeciwwskazania:

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie należy stosować do płukania jamy brzusznej.

Działania niepożądane:

Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Po zwilżeniu błony śluzowej pochwy w rzadkich przypadkach może wystąpić odczuwane wrażenie ciepła lub pieczenia. Przy płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuje się około 1 godzinę, ma to związek z działaniem leku.

Dawkowanie preparatu Octenisept:

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami na ulotce lub według wskazówek lekarza. Lek zalecany jest do stosowania w postaci nierozcieńczonej. Stosować na skórę, aplikować przynajmniej raz na dobę na leczony obszar poprzez spryskanie, przetarcie jałowym gazikiem lub za pomocą przymoczka, zapewniając całkowite nawilżenie. Dezynfekcja skóry i błony śluzowej: obszary skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi, muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym preparatem lub zwilżone poprzez rozpylenie leku bezpośrednio na dostępne obszary skóry i błon śluzowych. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania – przynajmniej 1 minuta, wskazane przedłużenie do 5 minut. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę. Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp: lek należy rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni. Antyseptyka powierzchownych ran: ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym preparatem. Stosować przy każdej zmianie opatrunku. W ranach z wysiękiem należy użyć leku w postaci przymoczka, zapewniając kontakt z raną oraz jej nawilżenie przez minimum 1 minutę, wskazane przedłużenie do 5 minut. Pielęgnacja szwów pooperacyjnych: ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym preparatem, stosować przy każdej zmianie opatrunku. Lek działa odkażająco i znieczulająco. Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nierozcieńczonym preparatem, promieniście od środka na zewnątrz rany. Antyseptyka błony śluzowej pochwy: należy zwilżyć powierzchnie śluzówki pochwy, zapewniając kontakt leku z błoną śluzową przez minimum 1 minutę. W licznych badaniach klinicznych wykazano, że lek skutecznie działa bakteriobójczo na różne bakterie m.in. Gram dodatnie i Gram ujemne. Antyseptyka żołędzi prącia mężczyzny: należy zwilżyć powierzchnie błony śluzowej żołędzi prącia, zapewniając kontakt leku z błoną śluzową przez minimum 1 minutę. Dezynfekcja jamy ustnej: stosować 20ml preparatu, jamę ustną należy płukać intensywnie przez 20 sekund. Pielęgnacja kikuta pępowinowego: należy używać gazika nasączonego preparatem, po upływie minuty osuszyć kikut oraz skórę wokół. Należy utrzymywać kikut pępowinowy dziecka w czystości i suchości.

Producent: Schulke & Mayer

Zadaj pytanie specjaliście

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel