Polecane produkty
Skład Tantum Verde:
Substancja czynna: benzydaminy chlorowodorek (Benzydamini hydrochloridum). Jedna pastylka twarda zawiera 3mg benzydaminy chlorowodorku oraz substancje pomocnicze: izomalt (E 953), lewomentol, aspartam (E 951), kwas cytrynowy jednowodny, kompozycja smakowo-zapachowa miętowa PHL-008468 [zawiera m.in.: alkohol benzylowy (E 1519), cytronellol, d-limonen, eugenol, geraniol, linalol], kompozycja smakowo-zapachowa cytrynowa PHL-008469 [zawiera m.in.: butylohydroksyanizol (E 320), alkohol benzylowy (E 1519), cytral, cytronellol, d-limonen, geraniol, linalol], żółcień chinolinowa (E 104), indygotyna (E 132).
Działanie Tantum Verde:
Benzydamina, czyli substancja czynna produktu leczniczego Tantum Verde należy do indolowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) do stosowania miejscowego i ogólnego. Działa ona przeciwbólowo, przeciwzapalnie, miejscowo znieczulająco i odkażająco. Stosowana miejscowo dobrze się wchłania, dzięki czemu osiąga duże stężenie w tkankach objętych procesem zapalnym. Lek jest na ogół dobrze tolerowany i nadaje się do miejscowego leczenia objawów zapalenia. Wskazaniem do stosowania preparatu jest leczenie dolegliwości i objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła. Preparat ma postać pastylek do ssania o smaku miętowym.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Tantum Verde wskazany do stosowania w leczeniu dolegliwości i objawów takich jak ból, zaczerwienienie, obrzęk, które są związane ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła. Do stosowania u dzieci powyżej 6. roku życia, młodzieży i dorosłych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Nie zaleca się stosowania leku, jeśli występuje uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Lek należy stosować ostrożnie u osób, u których występowała astma oskrzelowa, gdyż może on spowodować duszność. Jeśli objawy zapalenia w jamie ustnej, np. owrzodzenie, nie zaczną ustępować po 3 dniach stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ u niektórych osób owrzodzenie jamy ustnej może być objawem innego ciężkiego procesu chorobowego. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Nie badano oddziaływania tego leku z innymi lekami. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: trzeba to omówić z lekarzem, przy czym nie należy stosować tego leku w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: benzydamina stosowana miejscowo w zalecanych dawkach nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek zawiera aspartam (E 951) – 3,5mg aspartamu w każdej pastylce twardej. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla osób z fenyloketonurią. Lek zawiera izomalt (E 953) – jeśli stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, należy się skonsultować z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera butylohydroksyanizol (E 320) – może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych. Lek zawiera alergeny zapachowe, takie jak: cytral, cytronellol, d-limonen, eugenol, geraniol, linalol (zawarte w kompozycji smakowo-zapachowej cytrynowej i miętowej) – mogą powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera alkohol benzylowy (E 1519) – 0,000175mg alkoholu benzylowego w każdej pastylce twardej, może on powodować reakcje alergiczne i łagodne miejscowe podrażnienie. Duża ilość alkoholu benzylowego może gromadzić się w organizmie i powodować działania niepożądane (tzw. kwasicę metaboliczną), dlatego osoby z chorobami wątroby lub nerek powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować u osób z fenyloketonurią (lek zawiera aspartam, będący źródłem fenyloalaniny).
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Częstość nieznana: reakcje alergiczne, które mogą być ciężkie. Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli pojawią się takie objawy jak: nagły obrzęk jamy ustnej lub gardła, trudności w oddychaniu, wysypka lub świąd, zwłaszcza gdy obejmuje całe ciało. Niezbyt często: reakcje skórne w wyniku nadwrażliwości na światło. Rzadko: pieczenie lub suchość w jamie ustnej – w razie wystąpienia tych objawów, można je zmniejszyć, wypijając szklankę wody powoli, małymi łykami. Bardzo rzadko: skurcz krtani, obrzęk naczynioruchowy. Częstość nieznana: przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u płodu, reakcja alergiczna (nadwrażliwość), ciężka reakcja alergiczna (wstrząs anafilaktyczny) z takimi objawami jak: trudności w oddychaniu, ból lub ucisk w klatce piersiowej i/lub uczucie zawrotów głowy/omdlenia, silny świąd skóry lub wystające guzki na skórze, obrzęk twarzy, warg, języka i/lub gardła; reakcja taka może zagrażać życiu, niedoczulica jamy ustnej (miejscowa utrata wrażliwości błony śluzowej jamy ustnej).
Dawkowanie pastylek Tantum Verde:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według zaleceń na ulotce. Zalecane dawkowanie: 1 pastylka 3 razy na dobę. Pastylkę ssać powoli – nie połykać i nie żuć. Nie stosować dawki większej niż zalecana. Czas leczenia: nie dłużej niż 7 dni. Należy się skonsultować z lekarzem, jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub objawy się pogorszyły. Stosowanie u dzieci i młodzieży: ze względu na postać farmaceutyczną leku nie należy stosować u dzieci poniżej 6. roku życia. U dzieci od 6. do 11. roku życia lek powinien być stosowany pod kontrolą osoby dorosłej. Należy się skonsultować z lekarzem w przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe.
Producent: Aziende Ch.Angelini