Polecane produkty
Skład Xylometazolin Fortis 0,1% aerozol do nosa:
Substancja czynna: ksylometazoliny chlorowodorek (Xylometazolini hydrochloridum). 1ml roztworu zawiera 1mg ksylometazoliny chlorowodorku oraz substancje pomocnicze: benzalkoniowy chlorek, roztwór, disodu edetynian, sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu fosforan dwunastowodny, sodu chlorek, woda oczyszczona.
Działanie Xylometazolin Fortis 0,1% aerozol do nosa:
Ksylometazoliny chlorowodorek, czyli substancja czynna produktu leczniczego Xylometazolin Fortis 0,1% aerozol do nosa obkurcza naczynia krwionośne, co zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny. Jest to lek działający miejscowo, który ułatwia oddychanie przez nos u osób z zatkanym nosem. Ponadto lek ułatwia odpływ wydzieliny z zatok przynosowych zmienionych zapalnie. Zmniejszając przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej, wspiera leczenie zapalenia ucha środkowego. Preparat ułatwia wziernikowanie nosa, czyli badanie jamy nosowej. Lek zaczyna działać już w ciągu dwóch minut, efekt leczniczy utrzymuje się do 12 godzin.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Xylometazolin Fortis 0,1% aerozol do nosa wskazany w przypadku nadmiernego przekrwienia błony śluzowej nosa występującego w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Wspomagająco można stosować w zapaleniu ucha środkowego. Do stosowania u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać. Po pierwszym otwarciu należy zużyć w ciągu jednego miesiąca. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą w przypadku: podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi, choroby serca i układu krążenia (np. zespół długiego odstępu QT), nadczynności tarczycy, cukrzycy, powiększenia prostaty, łagodnego nowotworu nadnercza, który wytwarza duże ilości adrenaliny i noradrenaliny (guz chromochłonny), przyjmowania niektórych leków przeciwdepresyjnych znanych jako inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) lub w przypadku przyjmowania ich w ciągu ostatnich 2 tygodni, nadwrażliwości na substancje o działaniu podobnym do ksylometazoliny. U osób wrażliwych lek może powodować bezsenność, zawroty głowy, nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi lub drżenie. Tego leku nie należy stosować dłużej niż przez 7 kolejnych dni, jeśli objawy nadal utrzymują się, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli lek będzie stosowany dłużej niż 7 dni lub w dawkach większych niż zalecane, może spowodować nasilenie objawów lub ich nawrót. Leku nie należy stosować do oczu lub w jamie ustnej. Nie stosować dawki większej niż zalecana, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku. Stosowanie u dzieci: nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Działanie tego leku może być nasilone w przypadku jednoczesnego stosowania leków przeciwdepresyjnych – inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO). Nie należy stosować tego leku w przypadku jednoczesnego stosowania inhibitorów IMAO lub stosowania takich leków w ciągu ostatnich 14 dni; trój- i czteropierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. W przypadku stosowania tych leków, przed zastosowaniem tego leku należy skonsultować się z lekarzem. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: nie należy stosować leku w okresie ciąży. W okresie karmienia piersią lek można stosować tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek stosowany w zalecanych dawkach nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek zawiera benzalkoniowy chlorek – 0,1mg benzalkoniowego chlorku w każdym mililitrze aerozolu do nosa, może powodować podrażnienie lub obrzęk wewnątrz nosa, zwłaszcza jeżeli jest stosowany przez długi czas.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku, gdy pacjent przebył operację wykonywaną przez nos, usunięcie przysadki lub operację przebiegającą z odsłonięciem opony twardej (operacja mózgu wykonywana przez nos lub usta). Nie stosować w przypadku, gdy pacjent ma jaskrę z wąskim kątem przesączania (podwyższone ciśnienie w oku). Nie stosować w przypadku, gdy u pacjenta błona śluzowa nosa jest bardzo sucha (wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa). Nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych objawów niepożądanych, które mogą być objawami reakcji alergicznej: trudności w oddychaniu lub przełykaniu; opuchnięcie twarzy, ust, języka lub gardła; silny świąd z czerwoną wysypką lub pęcherzami (pokrzywka) – bardzo rzadko. Często: ból głowy; suchość błony śluzowej nosa; uczucie dyskomfortu w nosie; nudności; pieczenie w miejscu podania. Niezbyt często: krwawienie z nosa. Bardzo rzadko: reakcja alergiczna (wysypka skórna, swędzenie); drżenie; zawroty głowy; bezsenność; przemijające zaburzenia widzenia; nieregularne i przyspieszone bicie serca.
Dawkowanie aerozolu do nosa Xylometazolin Fortis 0,1%:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Lek należy stosować wyłącznie do nosa (również w zapaleniu ucha środkowego). W celu uniknięcia szerzenia się zakażenia z jednego opakowania powinna korzystać jedna osoba. Zalecana dawka dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia: stosować jedną dawkę aerozolu do każdego otworu nosowego, 3 razy na dobę. Między kolejnymi aplikacjami należy utrzymywać 8-10 godzinną przerwę. Nie należy podawać więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę. Sposób użycia: lek jest przeznaczony do stosowania do nosa. Należy zachować ostrożność, aby nie rozpylać aerozolu do oczu i jamy ustnej. Nie należy obcinać końcówki aplikatora. Zdjąć nasadkę ochronną. Przed pierwszym użyciem należy 5 razy nacisnąć pompkę. W ten sposób pompka będzie gotowa do dalszego używania przez cały zalecany okres stosowania – leku nie należy stosować przez okres dłuższy niż 7 kolejnych dni. W przypadku, gdy po całkowitym naciśnięciu pompki aerozol nie zostanie rozpylony, albo w przypadku, kiedy lek nie był używany przez okres dłuższy niż 14 dni, należy ponownie przygotować pompkę poprzez 1-krotne naciśnięcie. Przed aplikacją należy oczyścić nos. Podczas aplikacji należy trzymać butelkę pionowo – kciukiem przytrzymać dno butelki, końcówkę trzymać między dwoma palcami. Głowę pochylić do przodu i umieścić końcówkę w otworze nosowym. Pompkę nacisnąć, jednocześnie wciągnąć nosem powietrze. Powtórzyć czynności podczas podawania leku do drugiego otworu nosowego. Po użyciu nałożyć nasadkę ochronną. Jeśli po 7 dniach nie nastąpi poprawa lub stan się pogorszył, należy się skonsultować z lekarzem.
Producent: Fortis Pharmaceuticals
Porady związane z Xylometazolin Fortis 0,1% aerozol do nosa 10ml
Jak prawidłowo stosować krople do nosa?
