Polecane produkty
Skład Nicorette Coolmint 2mg:
Substancja czynna: nikotyna (Nicotinum). Jedna tabletka do ssania zawiera 2mg nikotyny (w postaci nikotyny z kationitem) oraz substancje pomocnicze: rdzeń tabletki – mannitol (E 421), guma ksantan, Winterfresh RDE4-149 suszona rozpyłowo (zawiera gumę arabską (E 414) oraz aromaty mentolu, mięty pieprzowej i eukaliptusa), sodu węglan bezwodny (E 500)(i), sukraloza (E 955), acesulfam potasowy (E 950), magnezu stearynian(E 470b); otoczka – hypromeloza (E 464), Winterfresh RDE4-149 (zawiera aromaty mentolu, mięty pieprzowej i eukaliptusa), tytanu dwutlenek (E 171), sukraloza (E 955), Sepifilm Gloss (zawiera hypromelozę (E 464), celulozę mikrokrystaliczną (E 460), krzemian glinowo-potasowy (E 555) i tytanu dwutlenek (E 171), acesulfam potasowy (E 950), polisorbat 80 (E 433).
Działanie Nicorette Coolmint 2mg:
Substancją czynną produktu leczniczego Nicorette Coolmint 2mg jest nikotyna. Lek stosuje się w celu łagodzenia objawów odstawiennych i zmniejszania głodu nikotynowego, które występują w trakcie podejmowania próby zaprzestania palenia lub zmniejszania liczby wypalanych papierosów, gdy próbuje się rzucić palenie. Do objawów odstawiennych zalicza się drażliwość, uczucie złości lub depresji, lęk, niepokój, obniżenie koncentracji uwagi, zwiększenie apetytu lub zwiększenie masy ciała, silne pragnienie zapalenia papierosa (głód), przebudzenia w nocy lub zaburzenia snu. Lek można stosować wyłącznie u osób palących powyżej 18. roku życia – osób o niskim stopniu uzależnienia od nikotyny, czyli osób, które wypalają pierwszego papierosa w trakcie dnia po upływie więcej niż 30 minut od przebudzenia lub które wypalają 20 lub mniej papierosów na dobę. Preparat może pomóc w natychmiastowym rzuceniu palenia lub w zmniejszeniu liczby wypalanych papierosów przed ostatecznym rzuceniem palenia. Jeśli pacjent uważa, że może natychmiast przestać palić, powinien to zrobić. Natomiast jeśli uważa, że będzie to zbyt trudne, może chcieć zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów w ramach pierwszego kroku przed osiągnięciem całkowitej abstynencji. Lek może zapobiec wystąpieniu objawów odstawiennych, zmniejszyć ich nasilenie i zmniejszyć pragnienie zapalenia papierosa. Dla zwiększenia szans powodzenia kuracji zaleca się korzystać z wsparcia psychoterapeutycznego.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Nicorette Coolmint 2mg wskazany do stosowania w celu złagodzenia objawów odstawiennych i zmniejszenia głodu nikotynowego, które występują podczas podejmowania próby zaprzestania palenia lub zmniejszania liczby wypalanych papierosów, gdy próbuje się rzucić palenie. Lek przeznaczony dla dorosłych osób palących.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek z wymienionych poniżej stanów. Możliwe, że będzie on mógł stosować lek, jednak musi najpierw skonsultować się z lekarzem w przypadku: przebytego ostatnio zawału serca lub udaru mózgu, bólu w klatce piersiowej (niestabilna dławica piersiowa) lub objawów dławicy piersiowej w spoczynku, choroby serca wpływającej na szybkość lub miarowość rytmu serca (zaburzenia rytmu), wysokiego ciśnienia tętniczego, które nie jest wyrównane przez leki, wystąpienia kiedykolwiek reakcji alergicznych – jak obrzęk warg, twarzy i gardła (obrzęk naczynioruchowy) lub swędząca wysypka (pokrzywka). Stosowanie NTZ może czasem sprowokować ten rodzaj reakcji, ciężkiej lub średnio nasilonej choroby wątroby, ciężkiej choroby nerek, cukrzycy, nadczynności tarczycy, guza nadnercza (guza chromochłonnego nadnerczy), choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zapalenia przełyku, wystąpienia w przeszłości padaczki lub drgawek. Leku nie powinny stosować osoby niepalące. Tabletki do ssania mogą stwarzać ryzyko zadławienia. Lek należy stosować ostrożnie, jeśli pacjent ma problemy z połykaniem ciał stałych lub płynów, lub jeśli często kaszle w trakcie połykania lub po połykaniu. Stosowanie u dzieci: właściwa dawka dla dorosłych, podana dzieciom, może spowodować poważne zatrucie, a nawet prowadzić do zgonu. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem, jest to szczególnie istotne, jeśli stosuje się leki zawierające: teofilinę w leczeniu astmy, takrynę w chorobie Alzheimera, klozapinę w schizofrenii, ropinirol w leczeniu choroby Parkinsona. Stosowanie z jedzeniem i piciem: podczas przyjmowania leku nie należy jeść i pić. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: jest bardzo ważne, aby zaprzestać palenia tytoniu w okresie ciąży, ponieważ może ono doprowadzić do zahamowania rozwoju płodu, wywołać poronienie lub poród martwy. Najlepiej aby kobieta ciężarna zaprzestała palenia bez stosowania leków zawierających nikotynę, w innym przypadku musi skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem z ośrodka specjalizującego się w leczeniu uzależnienia od tytoniu. Leku nie należy przyjmować w trakcie karmienia piersią, ponieważ nikotyna przedostaje się do mleka matki i może oddziaływać na dziecko. Jeśli lekarz zaleci stosowanie leku, tabletkę do ssania należy stosować bezpośrednio po karmieniu i nie później niż 2 godziny przed rozpoczęciem karmienia. Palenie zwiększa ryzyko niepłodności u kobiet i mężczyzn. Wpływ nikotyny na płodność jest nieznany. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: nie obserwowano wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek zawiera sód – mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na tabletkę, uznaje się go za „wolny od sodu”. Lek nie zawiera cukru.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. Nie stosować, jeśli pacjent nigdy nie palił.
Działania niepożądane:
U niektórych osób podczas stosowania leku mogą wystąpić działania niepożądane. Działania związane z rzucaniem palenia (odstawieniem nikotyny): niektóre z działań niepożądanych, występujące przy rzucaniu palenia, mogą być objawami odstawiennymi spowodowanymi zmniejszeniem podawanej dawki nikotyny. Możliwe działania to: drażliwość, agresja, zniecierpliwienie lub frustracja, uczucie niepokoju, niepokój ruchowy lub trudności w koncentracji, budzenie się w nocy lub zaburzenia snu, zwiększony apetyt lub zwiększenie masy ciała, złe samopoczucie, chęć zapalenia papierosa (głód nikotynowy), obniżona częstość rytmu serca, krwawienie dziąseł lub owrzodzenie jamy ustnej, zawroty głowy lub uczucie pustki w głowie, kaszel, ból gardła, zatkany nos lub wyciek z nosa, zaparcia. Jeśli pacjent zauważy jakiekolwiek z poniższych ciężkich działań niepożądanych, powinien przerwać stosowanie leki i natychmiast skonsultować się z lekarzem, mogą one być oznaką silnego uczulenia (częstość nieznana): pokrzywka (zaburzenie skórne charakteryzujące się obecnością swędzących, wypukłych lub zaczerwienionych plam), obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z oddychaniem, trudności z połykaniem. Większość działań niepożądanych występuje we wczesnej fazie stosowania leku. W trakcie pierwszych kilku dni leczenia może występować podrażnienie w jamie ustnej i w gardle, jednak większość pacjentów adaptuje się do leczenia z ustąpieniem tego objawu w trakcie kontynuowania terapii. Inne działania niepożądane: bardzo często – kaszel, bóle głowy, czkawka, nudności (mdłości), podrażnienie gardła, jamy ustnej i języka; często – reakcje miejscowe, takie jak uczucie pieczenia, zapalenie jamy ustnej, zmiany odczuwania smaku, uczucie zimna, ciepła i mrowienia na skórze, suchość w jamie ustnej lub zwiększone wydzielanie śliny, uczucie niestrawności, ból lub dyskomfort w jamie brzusznej, wymioty, wzdęcia lub biegunka, zgaga, uczucie zmęczenia, nadwrażliwość (alergia); niezbyt często – dolegliwości w obrębie nosa, takie jak niedrożność, kichanie, świszczący oddech (skurcz oskrzeli) lub uczucie większego wysiłku podczas oddychania niż normalnie (duszność), ucisk w gardle, zaczerwienienie skóry lub zwiększone pocenie, reakcje w obrębie jamy ustnej, takie jak uczucie mrowienia jamy ustnej, zapalenie języka, owrzodzenie jamy ustnej, uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej lub zmiana brzmienia głosu, ból jamy ustnej i gardła, odbijanie, kołatanie serca (palpitacje), przyspieszenie rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, szybkie i nieregularne bicie serca, które może być leczone z zastosowaniem odpowiedniej terapii, wysypka i/lub swędzenie skóry, niezwykłe sny, dyskomfort i ból w klatce piersiowej, osłabienie, złe samopoczucie; rzadko – trudności w przełykaniu, zmniejszone czucie w jamie ustnej, odruch wymiotny; częstość nieznana – niewyraźne widzenie, zwiększone wytwarzanie łez, suchość w gardle, dyskomfort w obrębie żołądka, ból warg, zaczerwienienie skóry, drgawki.
Dawkowanie tabletek do ssania Nicorette Coolmint 2mg:
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami na ulotce lub według wskazań lekarza. Sposób stosowania leku zależy od tego, czy pacjent rzuca palenie natychmiast, czy też rzuca palenie stopniowo. Osoby dorosłe (powyżej 18. roku życia) natychmiastowe rzucenie palenia – dotyczy natychmiastowego zaprzestania palenia i stosowania tabletek do ssania w celu zmniejszenia głodu papierosowego: leczenie rozpocząć od stosowania 8-12 tabletek do ssania na dobę. Gdy tylko pojawi się pragnienie zapalenia papierosa, należy umieścić w jamie ustnej jedną tabletkę do ssania i poczekać, aż się rozpuści. Stosować w ten sposób tabletki do ssania przez maksymalnie 6 tygodni, a następnie stopniowo zmniejszać liczbę tabletek stosowanych w ciągu doby. Gdy pacjent stosuje tylko 1-2 tabletki do ssania na dobę, powinien je całkowicie odstawić. Po całkowitym zaprzestaniu palenia pacjent może czasem odczuwać gwałtowną potrzebę zapalenia papierosa. W takim wypadku można ponownie zastosować tabletkę do ssania; stopniowe rzucanie palenia – dotyczy rozpoczęcia stopniowego zastępowania niektórych papierosów tabletką do ssania. Po osiągnięciu tego celu całkowicie zaprzestaje się palenia papierosów, stosując tabletki do ssania. Wreszcie zaprzestaje się również stosowania tabletek do ssania. W przypadku odczucia silnego pragnienia zapalenia papierosa należy zastosować tabletkę do ssania zamiast papierosa, aby opanować głód nikotynowy. Należy zmniejszyć liczbę papierosów wypalanych w ciągu doby do jak najmniejszej liczby. Jeśli pacjent nie będzie w stanie zmniejszyć liczby wypalanych codziennie papierosów po 6 tygodniach, powinien skonsultować się z lekarzem. Gdy tylko pacjent poczuje, że jest to w stanie zrobić, powinien całkowicie zaprzestać palenia papierosów. Należy wówczas postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi natychmiastowego rzucenia palenia. Pacjent powinien to zrobić jak najszybciej. Jeśli próba całkowitego zaprzestania palenia nie powiedzie się w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem. Nie przekraczać podanej dawki. Postępować ściśle z zaleceniami i nie stosować więcej niż 15 tabletek do ssania w ciągu doby (24 godzin). Jeśli pacjent odczuwa potrzebę stosowania leku przez okres dłuższy niż 9 miesięcy ogółem, powinien zasięgnąć porady lekarza. Stosowanie u dzieci i młodzieży od 12. do 17. roku życia: można stosować wyłącznie na zalecenie lekarza. Stosowanie u dzieci poniżej 12. roku życia: nie stosować. Sposób użycia: lek jest przeznaczony do podania na śluzówkę jamy ustnej. Należy go umieścić w jamie ustnej i poczekać aż się rozpuści i uwolni nikotynę, aby mogła się wchłonąć do organizmu przez błonę wyściełającą jamę ustną. Należy umieścić jedną tabletkę w jamie ustnej i przesuwać ją od czasu do czasu z jednej strony jamy ustnej na drugą, aż do całkowitego rozpuszczenia. Powinno to potrwać mniej niż 20 minut. Tabletek nie rozgryzać, nie połykać w całości. Nie należy jeść ani pić, gdy tabletka do ssania znajduje się w jamie ustnej. Jak zrobić, gdy pojawi się chęć powrotu do nałogu: jeśli pacjent martwi się, że może znowu zacząć palić, ma trudności z całkowitym zaprzestaniem stosowania leku, powinien zasięgnąć porady lekarza. Jeśli po 9 miesiącach pacjent dalej będzie miał trudności z powstrzymaniem się od palenia bez pomocy leku, powinien skontaktować się z lekarzem.
Producent: Mcneil AB