Polecane produkty
Skład Sylicynar:
Substancje czynne: wyciąg suchy z ziela karczocha (Cynarae herbae extractum, DER 3-7:1, ekstrahent: woda), wyciąg (w postaci oczyszczonego wyciągu suchego) z łuski Silybum marianum (L.) Gaertn. (20-34:1), ekstrahent – metanol 90%. Jedna tabletka powlekana zawiera: 140mg wyciągu suchego z ziela karczocha (Cynarae herbae extractum, DER 3-7:1, ekstrahent: woda), 28,6mg wyciągu (w postaci oczyszczonego wyciągu suchego) z łuski Silybum marianum (L.) Gaertn. (20-34:1), ekstrahent – metanol 90%, co odpowiada nie mniej niż 20mg sylimaryny w przeliczeniu na sylibininę oraz substancje pomocnicze: benzoesan sodu E211 (dodany do wyciągu), rdzeń: celuloza mikrokrystaliczna, sodowy glikolan skrobi, powidon, talk, stearynian magnezu; składniki otoczki: hypromeloza, makrogol 6000, czerń brylantowa E151, żółcień chinolinowa E104, czerwień koszenilowa E124.
Działanie Sylicynar:
W składzie leku zawarto dwa wyciągi – wyciąg z ziela karczocha oraz suchy wyciąg z łuski ostropestu, którego substancją czynną jest zespół flawonolignanów zwany sylimaryną, zawierający między innymi sylibininę. Głównym wskazaniem do stosowania leku są stany po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby. Ponadto lek może być stosowany wspomagająco w przypadku zaburzeń czynności wątroby oraz w przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Jest to tradycyjny lek roślinny, którego skuteczność w określonych wskazaniach oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Sylicynar wskazany do stosowania w stanach po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby, które zostały spowodowane przez takie czynniki jak np. czynniki toksyczne (m.in. alkohol, środki ochrony roślin), do stosowania wspomagająco w zaburzeniach czynności wątroby, w przypadku podwyższonego stężenia cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi przy utrzymaniu diety niskotłuszczowej.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Stosowanie u dzieci poniżej 12. roku życia: nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. Stosowanie u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią: nie zaleca się stosować u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz na zdolność obsługi maszyn. Nie stwierdzono dotychczas interakcji z innymi lekami. W trakcie terapii i po jej zakończeniu należy unikać produktów szkodliwych dla wątroby. Lek zawiera czerń brylantową (E151) i czerwień koszenilową (E124) – mogą one powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera benzoesan sodu (E211) – 0,06mg w każdej tabletce, co odpowiada 0,16mg/g – może on zwiększać ryzyko wystąpienia żółtaczki u noworodków do 4. tygodnia życia. Lek zawiera sód – mniej niż 1mmol (23mg) sodu w każdej tabletce, czyli jest uznawany za „wolny od sodu”.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku oraz na rośliny z rodziny Asteraceae (dawniej Compositae). Nie stosować w przypadku niedrożności dróg żółciowych.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą pojawić się objawy niepożądane. Do tej pory nie notowano działań niepożądanych po zastosowaniu leku. Istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych, łagodnego działania przeczyszczającego oraz reakcji alergicznych.
Dawkowanie tabletek Sylicynar:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według zaleceń na ulotce. Zalecana dawka dla osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia: jeśli lekarz nie zaleci inaczej, stosować po 2 tabletki 3 razy na dobę. Stosować doustnie po jedzeniu. Działanie leku obserwuje się w przypadku jego dłuższego stosowania. Nie należy przekraczać zalecanych dawek dobowych.