kwas fusydowy
Kwas fusydowy został wprowadzony na rynek w roku 1968. Jest wąskospektralnym antybiotykiem wytwarzanym przez szczep grzyba Fusidium coccineum. Znajduje zastosowanie w dermatologii, gdzie wykorzystywany jest przede wszystkim do leczenia skórnych infekcji wywoływanych przez bakterie Staphylococcus aureus. Aktywność opisywanej substancji uwidacznia się również w stosunku do innych mikroorganizmów, w tym między innymi Neisseria spp., Corynebacteria spp., Streptococcus spp.
Kwas fusydowy jest związkiem organicznym o steroidowej budowie. Wykazuje właściwości bakteriostatyczne, jednak podany w dużym stężeniu może działać również bakteriobójczo. Mechanizm działania antybiotyku polega na hamowaniu biosyntezy białka przez komórki bakterii. Do hamowania dochodzi na etapie translacji. Antybiotyk nie wykazuje krzyżowej oporności z innymi grupami leków przeciwbakteryjnych.
Kwas fusydowy wykorzystywany jest również w pediatrii i wenerologii. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego na błony śluzowe i powłoki skórne. Może mieć postać kremu lub maści. Zalecany między innymi przy trądziku pospolitym i liszajcu. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na substancję czynną.