paroksetyna
Paroksetyna została wprowadzona do obrotu w 1992 roku. Jest to lek przeciwdepresyjny zaliczany do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Wskazaniem do jego stosowania jest łagodzenie ciężkich stanów depresyjnych, a także leczenie szeroko pojętych zaburzeń lękowych, zespołu stresu pourazowego, lęku uogólnionego, nerwicy społecznej oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
Paroksetyna dostępna jest w postaci kropli doustnych lub tabletek. Schemat ich dawkowania ustala lekarz, biorąc pod uwagę m.in. masę ciała, wiek i choroby współistniejące.
Leczenie paroksetyną nie powinno być przerywane nagle. W przeciwnym razie pojawia się ryzyko wystąpienia pobudzenia psychoruchowego, szumów usznych, biegunki, bezsenności, lęków, bezsenności, kołatania serca, drżenia mięśni i wymiotów.
Przeciwwskazaniem do przyjmowania paroksentyny jest nadwrażliwość na tę substancję czynną. Nie powinna być ona stosowana również u osób, które w tym samym czasie zażywają inhibitory MAO, tiorydazynę czy pimozydem.