Polecane produkty
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Leku nie należy przyjmować jednocześnie z innymi preparatami, które zawierają paracetamol. Dodatkową konsultację lekarską lub rozmowę z farmaceutą przed zastosowaniem leku zaleca się pacjentom, który cierpią z powodu zaburzeń czynności nerek lub wątroby, a także osobom uczulonym na kwas acetylosalicylowy, ponieważ w ich przypadku istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na paracetamol. Ostrożności wymaga również podanie leku paracetamol 500 mg pacjentom z niedoborem enzymów dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub dehydrogenazy reduktazy methemoglobinowej.
Stosowanie leku może fałszować wyniki niektórych badań laboratoryjnych. Dlatego przed ich wykonaniem należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku przez pacjenta.
Paracetamol 500 mg z alkoholem
Podczas przyjmowania leku nie należy pić alkoholu, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Ryzyko takie wzrasta u osób niedożywionych i regularnie pijących alkohol.
Ciąża i karmienie piersią
Kobiety będą w ciąży, planujące dziecko lub karmiące piersią nie powinny przyjmować leku bez wcześniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Stosowanie leku w ich przypadku możliwe jest wyłącznie wtedy, jeśli w opinii lekarza jest to konieczne.
Skład:
1 tabl. zawiera 500 mg paracetamolu.
Działanie:
Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. co zmniejsza w podwzgórzu stężenie prostaglandyn. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 0,5-2 h, przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w około 25% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-3 h. Metabolizowany jest w wątrobie, wywołuje tam indukcję enzymów mikrosomalnych. Wydalany jest z moczem w postaci glukuronianów i siarczanów i po sprzężeniu z cysteiną. U chorych z niewydolnością nerek sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi. Po podaniu dużych dawek powstaje w organizmie N-acetylo-p-benzochinon odpowiedzialny prawdopodobnie za wywoływanie uszkodzeń wątroby.
Wskazania:
Jako lek przeciwgorączkowy (stany gorączkowe np. w przebiegu chorób infekcyjnych, przeziębienia, grypy) i przeciwbólowy w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy - w tym migrenowe, ucha, zębów, miesiączkowe, nerwobóle, bóle reumatyczne, mięśniowo-powięziowe, kostne, pooperacyjne i inne).
Dawkowanie:
Dorśli: 1-2 tabl. jednorazowo; dawki można powtarzać nie częściej niż co 4 h 2-4 razy dziennie. Przy długotrwałym stosowaniu nie przekraczć 2,6 g/dobę. W leczeniu bólów nowotworowych zazwyczaj 10 mg/kg m.c./dawkę co 4 h często w połączeniu z lekami o innym mechanizmie działania. Dzieci powyżej 3 m.ż.: 10 mg/kg m.c. nie częściej niż co 6 h. Nie przyjmować przez okres dłuższy niż kilka dni bez porady lekarza. Przyjmować doustnie; przyjęcie przed jedzeniem zwiększa efektywność leku.
Opinie o PARACETAMOL x 10 tabletek
Porady związane z PARACETAMOL x 10 tabletek
Gorączka – przyczyny, objawy, leczenie
Jak żyć z nadwrażliwością na salicylany?
Niezbyt wielu z nas wie, że istnieje coś takiego jak nadwrażliwość na salicylany. Osoby będące uczulone na salicylany mają z tym jednak bardzo duży problem. Bo wbrew pozorom ich ograniczenia nie dotyczą tylko spożywania leków ale nawet niektórych owoców, warzyw, soków, słodyczy. Muszą być naprawdę bardzo ostrożne. Zobaczmy więc, co może zaszkodzić osobom nadwrażliwym na salicylany.