Polecane produkty
Skład:
Jedna tabletka zawiera:
substancja czynna: 150 mg ranitydyny w postaci chlorowodorku (co odpowiada 168 mg chlorowodorku ranitydyny)
substancje pomocnicze: cytrynian jednosodowy, benzoesan sodu, aspartam, wodorowęglan sodu, poliwidon K-25, makrogol 6000, aromat grejpfrutowy, aromat pomarańczowy, barwnik naturalny.
1 tabletka zawiera 328 mg sodu.
Działanie:
Lek hamujący podstawowe i stymulowane wydzielanie kwasu solnego w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Wchłania się z przewodu pokarmowego. Działanie pojedynczej tabletki preparatu rozpoczyna sie w ciągu kilku minut i utrzymuje się przez 12 godzin. Maksymalne stężenie we krwi występuje po około 2 godzinach.
Wskazania:
- leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy;
- zapobieganie i leczenie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, występujących w trakcie stosowania
niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
-owrzodzenie występujące po operacjach żołądka (owrzodzenie zespoleń);
- zespół Zollingera - Ellisona;
- refluksowe zapalenie przełyku;
- łagodzenie nawracających dolegliwości dyspeptycznych nie związanych z chorobą organiczną
przewodu pokarmowego;
- zapobieganie owrzodzeniom stresowym u ciężko chorych;
- zapobieganie wystąpieniu zespołu Mendelsona (aspiracji soku żołądkowego przed
znieczuleniem ogólnym u pacjentów, u których istnieje takie ryzyko).
Dawkowanie:
Dorośli:
choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, owrzodzenie po operacjach żołądka leczenie - jedna tabletka 150 mg 2 razy na dobę rano i wieczorem lub jednorazowo 300 mg przed snem. U większości pacjentów wygojenie wrzodu następuje po 4 tygodniach. U pacjentów, u których wrzód nie zagoił się na tym etapie leczenia, wygojenie następuje zwykle w czasie dalszych 4 tygodni. Zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy - jedna tabletka 150 mg przed snem
owrzodzenia występujące w trakcie stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych leczenie - jedna tabletka 150 mg 2 razy na dobę lub jednorazowo 300 mg na noc, przez okres od 8 do 12 tygodni. Zapobieganie - jedna tabletka 150 mg 2 razy na dobę.
refluks żołądkowo - przełykowy, łagodzenie objawów - jedna tabletka 150 mg 2 razy na dobę przez okres do 2 tygodni. W razie konieczności leczenie można przedłużyć o dalsze 2 tygodnie.
refluksowe zapalenie przełyku - zalecana dawka wynosi 150 mg 2 razy na dobę lub jednorazowo 300 mg przed snem przez okres 8 do 12 tygodni. U pacjentów z ciężkim zapaleniem przełyku dawka ranitydyny może być zwiększona do 4 razy na dobę po 150 mg. Leczenie powinno trwać wówczas 12 tygodni. W leczeniu podtrzymującym refluksowego zapalenia przełyku zalecana dawka wynosi 150 mg 2 razy na dobę.
nawracające dolegliwości dyspeptyczne - jedna tabletka 150 mg, w razie potrzeby 2 razy na dobę przez okres do 6 tygodni.
zapobieganie owrzodzeniom stresowym u ciężko chorych - jedna tabletka 150 mg przed snem
zespół Zollingera - Ellisona - dawka początkowa wynosi 150 mg 3 razy na dobę i w razie konieczności może być zwiększona do 600 - 900 mg na dobę.
zapobieganie wystąpieniu zespołu Mendelsona - 150 mg wieczorem przed znieczuleniem oraz 150 mg na 2 godziny przed rozpoczęciem znieczulenia.
Dzieci:
leczenie choroby wrzodowej - zalecana dawka doustna wynosi od 2 do 4 mg/ kg mc 2 razy na dobę. Nie należy przekraczać dawki 300 mg na dobę.