Polecane produkty
Skład:
budezonid (Budesonidum)
Wskazania:
Preparat jest wskazany w leczeniu łagodnej, umiarkowanej lub ciężkiej przewlekłej astmy oskrzelowej.
Działanie:
Substancja zmniejsza obrzęk i podrażnienie dolnych dróg oddechowych, łagodzi nasilenie objawów i częstość występowania zaostrzeń astmy oskrzelowej. U pacjentów chorych na astmę do płuc dociera ok. 15-25% przyjętej z inhalatora dawki budezonidu. Największa część przyjętej wziewnie dawki pozostaje w jamie ustnej i gardle i jest połykana, jeśli pacjent nie wypłucze jamy ustnej. Po podaniu wziewnym maksymalne stężenie w osoczu występuje po ok. 30 min. Większa część dawki budezonidu dostarczanego do płuc wchłania się do krążenia ogólnego. 85-95% dawki leku wiąże się z białkami osocza. Główną drogą usunięcia budezonidu jest metabolizm. Budezonid jest szybko i w znacznym stopniu metabolizowany w wątrobie. Budezonid jest wydalany z moczem i z kałem w postaci sprzężonych i niesprzężonych metabolitów.
Pełne działanie terapeutyczne preparatu osiąga się zwykle w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia leczenia. Poprawa stanu klinicznego może nastąpić w ciągu 24 godzin po zastosowaniu preparatu.
Przeciwwskazania:
- uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu
- brak tolerancji laktozy
- nie stosujemy tego preparatu do przerwania ostrego napadu duszności!
- w okresie ciąży stosować tylko wtedy, gdy korzyści z jego aplikowania przewyższają potencjalne zagrożenie
Dawkowanie Budesonide Easyhaler:
Dawkę należy dobierać aż do uzyskania kontroli choroby, a następnie podawać najmniejszą dawkę zapewniającą skuteczną kontrolę astmy. Dawka początkowa. Dorośli oraz dzieci i młodzież powyżej 12 lat z astmą łagodną (2. stopnia) oraz dla dzieci od 6 do 12 lat: 200-400 µg na dobę; w razie konieczności dawkę można zwiększyć do 800 µg na dobę. Dorośli z astmą umiarkowaną (3. stopnia) i ciężką (4. stopnia): 1600 µg na dobę. Dawkę podtrzymującą należy dostosować indywidualnie dla danego pacjenta, uwzględniając stopień ciężkości choroby oraz reakcję pacjenta na leczenie. Dawkowanie dwa razy na dobę. Dorośli z astmą łagodną, umiarkowaną lub ciężką oraz dzieci i młodzież powyżej 12 lat: zwykle stosowana dawka podtrzymująca wynosi 100-400 µg 2 razy na dobę. W okresach zaostrzenia objawów astmy dobową dawkę można zwiększyć do 1600 µg podawanych w 2 dawkach podzielonych, a następnie zmniejszyć po osiągnięciu stabilizacji stanu pacjenta.
Dzieci od 6 do 12 lat: zwykle stosowana dawka podtrzymująca wynosi 100-200 µg 2 razy na dobę; w razie konieczności dobową dawkę można zwiększyć do 800 µg podawanych w 2 dawkach podzielonych, a następnie zmniejszyć po osiągnięciu stabilizacji stanu pacjenta. Dawkowanie raz na dobę. Dorośli z astmą łagodną do umiarkowanej oraz dzieci i młodzież powyżej 12 lat: u pacjentów, którzy uprzednio nie przyjmowali kortykosteroidów wziewnych, zwykle stosowana dawka podtrzymująca wynosi 200-400 µg raz na dobę. U pacjentów, u których choroba była uprzednio kontrolowana za pomocą kortykosteroidów wziewnych (np. budezonidu lub dipropionianu beklometazonu) podawanych 2 razy na dobę, można zastosować raz na dobę dawkę wynoszącą do 800 µg. Dzieci od 6 do 12 lat z astmą łagodną do umiarkowanej: u pacjentów, którzy uprzednio nie przyjmowali steroidów, oraz u pacjentów, u których choroba była uprzednio kontrolowana za pomocą kortykosteroidów wziewnych (np. budezonidu lub dipropionianu beklometazonu) podawanych 2 razy na dobę, zwykle stosowana dawka podtrzymująca wynosi 200-400 µg raz na dobę.