Polecane produkty
Skład:
chlorowodorek metforminy (Metformini hydrochloridum)
Wskazania:
Cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna), która nie jest dobrze kontrolowana dieta i wysiłkiem fizycznym, skojarzona z otyłością lub hiperlipoproteinemią – lek pierwszego rzutu u dorosłych
Działanie:
Glucophage 1000 to lek z grupy pochodnych biguanidu, przeciwdziałający stanom hiperglikemii w organizmie. Zmniejsza stężenie glukozy we krwi na czczo i po posiłku, jeżeli zachowane jest wydzielanie insuliny przez organizm. Nie zwiększa wydzielania insuliny, dlatego stosowany w monoterapii nie powoduje hipoglikemii. Mechanizm działania opiera się na zmniejszonym uwalnianiu glukozy przez wątrobę i hamowaniu jej syntezy w procesie glukoneogenezy, zwiększonym wychwytem glukozy przez tkanki obwodowe oraz opóźnieniu wchłaniania glukozy z jelit do krwi. Ponadto lek wpływa pozytywnie na gospodarkę lipidową – obniża poziom cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i trójglicerydów.
Przeciwwskazania:
• Nadwrażliwość na chlorowodorek metforminy lub którykolwiek ze składników preparatu
• Cukrzyca typu 1
• Kwasica ketonowa
• Śpiączka cukrzycowa
• Ciężka niewydolność wątroby lub nerek
• Niewydolność serca
• Niewydolność oddechowa
• Niedawno przebyty zawał serca
• Ostre zatrucie alkoholem, alkoholizm
• Ciąża i karmienie piersią – w tym okresie pacjentka chora na cukrzycę powinna stosować insulinę
Dawkowanie Glucophage:
Lek stosuje się doustnie, popijając odpowiednią ilością wody, nie rozgryzać. Dawka powinna być ustalona indywidualnie przez lekarza na podstawie wyników oznaczania stężeń glukozy we krwi. Preparat może być stosowany z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Tabletki powlekane o natychmiastowym uwalnianiu można stosować u dzieci od 10 roku życia, tabletek o przedłużonym uwalnianiu nie należy stosować w tej grupie wiekowej. W przypadku dorosłych zaleca się stosowanie dawki początkowej 500 mg lub 850 mg 2-3 razy na dobę podczas lub po posiłku. Po 10-15 dniach stosowania należy dostosować dawkę na podstawie stężenia glukozy we krwi. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3 g w 3 dawkach podzielonych. W przypadku leczenia skojarzonego z insuliną zaleca się dawkę początkową 500-850 mg 2-3 razy na dobę, a dawkę insuliny ustala się na podstawie wyników oznaczeń stężenia glukozy we krwi. W przypadku młodzieży i dzieci od 10 lat zaleca się stosowanie dawki początkowej 500 mg lub 850 mg raz na dobę podczas lub po posiłku. Po 10-15 dniach należy ustalić ostateczną dawkę na podstawie stężenia glukozy we krwi. Maksymalna dawka dobowa w przypadku dzieci wynosi 2 g w 2 lub 3 dawkach podzielonych.
Informacje dodatkowe:
Podczas leczenia doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi konieczne jest przestrzeganie diety przeciwcukrzycowej. Ponadto należy regularnie oznaczać stężenie glukozy we krwi oraz stężenie hemoglobiny glikowanej. W czasie leczenia preparatem zaleca się również kontrolę czynności nerek (oznaczanie klirensu kreatyniny). W czasie przyjmowania preparatu należy unikać picia alkoholu. Uwaga kierowcy! - lek stosowany w monoterapii nie powoduje hipoglikemii, ale podczas terapii skojarzonej w wyniku przedawkowania któregoś z preparatów mogą pojawić się objawy taki jak: senność, zawroty głowy i osłabienie koncentracji.