Polecane produkty
Skład:
klindamycyna (Clindamycinum)
Wskazania:
Ciężkie zakażenia, których przyczyną jest obecność bakterii, wrażliwych na działanie klindamycyny, m.in. zakażenia w obrębie układu oddechowego, zakażenia tkanek miękkich i skóry, zakażenia tkanki kostnej i stawów (wywołane przez Staphylococcus aureus), posocznica, zakażenia w obrębie jamy brzusznej, zakażenia żeńskich organów rozrodczych (wywołane przez bakterie beztlenowe).
Działanie:
Preparat ma postać kapsułek przeznaczonych do stosowania doustnego. Zaliczany jest do kategorii antybiotyków linkozamidowych. Zawarta w nim klindamycyna charakteryzuje się silnym działaniem bakteriobójczym albo bakteriostatycznym, zależnym od zastosowanej dawki leku i rodzaju bakterii. Jego właściwości obejmują tlenowe bakterie Gram-dodatnie, beztlenowe bakterie Gram-dodatnie, beztlenowe bakterie Gram-ujemne, a także Plasmodium vivax, Plasmodium falciparum, Toxoplasma gondii, i Babesia spp. oraz na Pneumocystis jiroveci (carinii) w połączeniu z prymachiną. Działanie leku nie obejmuje Gram-ujemnych bakterii tlenowych oraz Enterococcus spp. Po zastosowaniu klindamycyna dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego, a najwyższe stężenie osiąga po upływie 1-2h.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na składniki preparatu (na klindamycynę albo inne składniki leku)
Dawkowanie Klimicin:
Stosować doustnie. Osobom dorosłym w przypadku umiarkowanego zakażenia podawać 150 mg co 6h, przy ciężkich zakażeniach zwiększyć dawkę do 300-450 mg co 6h. Dzieciom o mc. większej niż 10 kg podawać 8-20 mg kg/mc./24h w 3-4 dawkach podzielonych. W przypadku zakażeń spowodowanych przez paciorkowce ?-hemolizujące stosować lek przez przynajmniej 10 dni.