Polecane produkty
Skład:
lorazepam (Lorazepamum)
Wskazania:
Lek zaleca się podawać w przypadku zaburzeń lękowych o różnej etiologii, które przebiegają ze schorzeniami układu krwionośnego, przewodu pokarmowego; a także zaburzeń snu mających związek z ze stanami wzmożonego lęku. Stosować doraźnie i przez krótki czas.
Działanie:
W skład preparatu wchodzi lorazepam, który zaliczany jest do kategorii pochodnych 1,4-benzodiazepiny. Oddziałuje na znaczną liczbę struktur w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, szczególnie na układ limbiczny i podwzgórze, czyli struktury mające związek z normalizacją aktywności emocjonalnych organizmu. Powoduje zintensyfikowanie blokującego działania komórek nerwowych GABA-ergicznych w obrębie kory mózgowej, hipokampa, móżdżku, wzgórza i podwzgórza. Preparat wpływa na zwiększenie powinowactwa receptora GABA-ergicznego do kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), który jest endogennym neurotransmiterem o właściwościach hamujących. Substancja czynna leku wykazuje działanie przeciwlękowe i nasenne.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- poważna niewydolność oddechowa (bez względu na jej etiologię)
- zaburzenia pracy nerek i wątroby o ciężkim przebiegu
- choroba Erba-Goldflama
- jaskra
- ostra porfiria
- zatrucie alkoholowe
- zespół bezdechu nocnego
Dawkowanie Lorafen:
Stosować doustnie. Dawka i czas trwania kuracji leczniczej powinny zostać ustalone indywidualnie do każdego pacjenta. W przypadku osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia przy zaburzeniach lękowych na początku przeważnie podaje się 2-3 mg/24h (w 2-3 dawkach podzielonych). Jeżeli jest taka potrzeba dawka może zostać zwiększona do dawki podtrzymującej wynoszącej 2-6 mg/24h (w 2-3 dawkach podzielonych). Nie stosować więcej niż 10 mg/24h. Przy zaburzeniach snu przeważnie podawać 2-4 mg x 1/24h przed pójściem spać.