Polecane produkty
Skład:
furosemid (Furosemidum)
Wskazania:
- obrzęki związane z zastoinową niewydolnością krążenia, marskością wątroby oraz chorobami nerek (w tym obrzęk płuc)
- przełom nadciśnieniowy ze współistniejącym obrzękiem płuc lub niewydolnością nerek (można stosować w skojarzeniu z innymi lekami przediwnadciśnieniowymi)
- hiperkalcemia
Działanie:
Furosemid jest lekiem moczopędnym z grupy diuretyków pętlowych. Działa hamując resorpcję zwrotną jonu chlorkowego w ramieniu wstępującym pętli nefronu, co nasila wydalanie sodu. Wzrasta wydalanie potasu, wapnia, magnezu oraz fosforanów, a zmniejsza wydalanie kwasu moczowego. Substancja zmniejsza napięcie ścian naczyń krwionośnych oraz obniża ciśnienie krwi. Dzięki podaniu dożylnym początek działania moczopędnego występuje już w ciągu 5 minut, a maksimum po 20-60 minutach i trwa przez około 2 h. W przypadku podania domięśniowego początek działania występuje później. Z białkami osocza furosemid wiąże się w 95%. Wydalanie zachodzi głównie przez układ moczowy, a czas połowicznego rozpadu to 1-1,5 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na furosemid, sulfonamidy lub substancje pomocnicze leku Furosemidum
- bezmocz lub niewydolność nerek przebiegająca z bezmoczem (które nie reagują na furosemid)
- niewydolność nerek powstała w wyniku zatrucia substancjami nefrotoksycznymi lub hepatotoksycznymi, a także niewydolność nerek związana ze śpiączką wątrobową
- hipowolemia lub odwodnienie
- ciężka hipokaliemia
- ciężka hiponatremia
- stan przedśpiączkowy i stany śpiączki związane z encefalopatią wątrobową
- okres karmienia piersią
Dawkowanie Furosemidum ampułki:
Lek podaje się domięśniowo lub dożylnie. W zależności od schorzenia dawkę określa lekarz i waha się ona od 20-200 mg w dawce jednorazowej. Nie przekraczać dawki dobowej 1500 mg. Postać iniekcji stosować krótkotrwale. W trakcie leczenia należy często kontrolować stężenie we krwi: elektrolitów , kreatyniny, mocznika oraz wskaźniki równowagi kwasowo-zasadowej.