Polecane produkty
Skład:
risperidon (Risperidonum)
Wskazania:
- leczenie schizofrenii
- leczenie epizodów maniakalnych o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
- w krótkotrwałym leczeniu uporczywej agresji u pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego do 6 tygodni
- w krótkotrwałym objawowym leczeniu uporczywej agresji w przebiegu zaburzeń zachowania u dzieci w wieku od 5 lat i młodzieży ze sprawnością intelektualną poniżej przeciętnej bądź upośledzonych umysłowo do 6 tygodni
Działanie:
Risperon należy do leków przeciwpsychotycznych, wybiórczych antagonistów monoaminergicznych. Posiada duże powinowactwo do receptorów serotoninergicznych 5-HT2 i dopaminergicznych D2, a także mniejsze do receptorów α1-adrenergicznych, histaminergicznych H1 i α2-adrenergicznych. Z receptorami cholinergicznymi się nie wiąże. Risperidon w minimalnym stopniu ogranicza aktywność motoryczną i wywołuje katalepsję w porównaniu z klasycznymi neuroleptykami. Dzięki równomiernemu antagonistycznemu działaniu ośrodkowemu na receptory serotoninergiczne i dopaminergiczne obniża ryzyko wystąpienia pozapiramidowych działań niepożądanych oraz zwiększa oddziaływanie terapeutyczne na objawy negatywne i zaburzenia afektywne występujące w przebiegu schizofrenii. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i osiąga stężenie maksymalne po 1-2 h od podania. Metabolizm zachodzi w wątrobie do aktywnego 9-hydroksyrisperidonu, który ma podobny wpływ farmakologiczny. Czas połowicznego rozpadu risperidonu wynosi 3 h, 9-hydroksyrisperidonu i czynnej frakcji o działaniu przeciwpsychotycznym - 24 h. Eliminacja zachodzi w 70% z moczem i w 14% z kałem.
Przeciwwskazania:
- Uczulenie na risperidon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku Risperon
Dawkowanie Risperon:
Risperon podaje się doustnie, a dawka leku zależy od typu schorzenia i jego nasilenia. Dawka wynosi od 0,5 do 16 mg na dobę. Można przyjmować niezależnie od posiłków.