Polecane produkty
Skład:
estriol (Estriolum)
Wskazania:
Lek wskazany podczas leczenia przed- i pooperacyjnego pacjentek w okresie pomenopauzalnym, poddawanych zabiegom pochwowym oraz jako pomoc diagnostyczna przy wątpliwym obrazie cytologicznego wymazu z szyjki macicy. Zaleca się podawanie preparatu w ramach hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) dla zmian zanikowych dolnego odcinka dróg moczowo-płciowych, spowodowanych deficytem estrogenów.
Działanie:
Lek ma postać globulek przeznaczonych do stosowania dopochwowego. W jego skład wchodzi naturalny żeński hormon płciowy - estriol. Estriol charakteryzuje się krótkotrwałym działaniem i może być wykorzystywany jako substytut w przypadku utraty produkowania estrogenów u kobiet w okresie menopauzalnym i w celu złagodzenia symptomów klimakteryjnych. Wykazuje wyjątkową efektywność działania podczas kuracji leczniczej dolegliwości mających związek z układem moczowo-płciowym. Przy zmianach zanikowych dolnych dróg moczowo-płciowych substancja czynna działa regulująco na nabłonek dróg moczowo-płciowych i korzystnie oddziałuje na zgodną z normą mikroflorę oraz fizjologiczne pH pochwy. Dzięki temu powoduje zwiększenie się odporności komórek nabłonka dróg moczowo-płciowych na infekcje i procesy zapalne pochwy (np. dyspareunie, nadmierną suchość w pochwie, swędzenie, zakażenie moczowo-płciowe, zaburzenia w procesie mikcji, nieznaczne problemy z nietrzymaniem moczu).
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- nowotwór piersi albo jego podejrzenie
- rak złośliwy estrogenozależny albo jego podejrzenie (np. rak endometrium)
- krwawienie z dróg rodnych o nieznanej etiologii
- hiperplazja endometrium nie poddawana leczeniu
- żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna)
- stwierdzone zaburzenia krzepnięcia (np. niedobór białka C, niedobór białka S lub antytrombiny)
- zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic (np. dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego)
- zaburzenia funkcjonowania wątroby
- porfiria.
Dawkowanie Ovestin globulki:
Stosować dopochwowo. W przypadku zmiany zanikowych dolnego odcinka dróg moczowo-płciowych zaleca się stosowanie 1 globulki/24h przez pierwsze tygodnie, później dawkę ogranicza się w zależności od ustępowania symptomów, aż do uzyskania dawki podtrzymującej (np. 1 globulka 2 razy w tygodniu). W ramach leczenia przed- i pooperacyjnego u pacjentek w okresie pomenopauzalnym poddawanym zabiegom pochwowym stosować 1 globulkę/24h przez 2 tygodnie przed zabiegiem; następnie po zabiegu aplikować 1 globulkę 2 razy w tyg. przez 2 tygodniu. W ramach pomocy diagnostycznej w przypadku wątpliwego obrazu cytologicznego wymazu z szyjki macicy stosować 1 globulkę, co drugi dzień w tygodniu poprzedzającym pobranie następnego wymazu.