Polecane produkty
Skład:
olanzapina (Olanzapinum)
Wskazania:
Zaleca się stosowanie leku w ramach leczenia schizofrenii oraz w profilaktyce reemisji choroby afektywnej dwubiegunowej u osób, u których podczas kuracji epizodu manii uzyskano oczekiwaną odpowiedź na leczenie olanzapiną.
Działanie:
Lek zaliczany jest do grupy preparatów przeciwpsychotycznych i przeciwmaniakalnych. Działa normalizująco na stan emocjonalny pacjenta. Zawiera olanzapinę, która posiada powinowactwo do dużej liczby układów receptorowych, np.: receptorów ?1-adrenergicznych, histaminowych H1 i muskarynowych m1-m5, dopaminowych D1-D5 i serotoninowych (5-HT2A, 5-HT2C, 5-HT3, 5-HT6),. Sposób działania substancji czynnej nie został jednak do końca jeszcze poznany (jak w przypadku wielu leków podawanych przy schizofrenii). Przypuszcza się, że ma to związek z oddziaływaniem na receptory dopaminowe, serotoninowe typu 2 (5-HT2). Nie wiadomo również jak działa olanzapina w przypadku epizodów manii. Po zastosowaniu doustnym preparat zostaje w szybkim tempie wchłonięty z przewodu pokarmowego, swoje najwyższe stężenie we krwi osiągając w ciągu 5-8 h. Obecność pokarmu nie ma wpływu na wchłanianie olanzapiny.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na składniki leku
- ryzyko wystąpienia jaskry z wąskim kątem przesączania
- psychozy i zaburzenia zachowania mające związek z otępieniem
Dawkowanie Olzapin:
Stosować doustnie, u osób dorosłych, bez względu na posiłki. W przypadku schizofrenii należy rozpoczynać leczenie od dawki olanzapiny wynoszącej 10 mg/24h. Przy epizodach manii na początku podawać 10 mg/24h. Podczas leczenia schizofrenii i w ramach profilaktyki reemisji choroby afektywnej dwubiegunowej dawkę dobową można ustalać w zależności od stanu klinicznego pacjenta w zakresie 5-20 mg.