Polecane produkty
Skład:
benzylopenicylina prokainowa (Benzylpenicillinum procainum)
Wskazania:
Zaleca się podawanie leku w przypadku ciężkich zakażeń spowodowanych przez drobnoustroje wrażliwe na działanie benzylopenicyliny, gdy niezbędne jest szybkie uzyskanie znacznych stężeń antybiotyku we krwi. Wskazany w przypadku meningokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, przewlekłego zapalenia wsierdzia (wywołanego przez paciorkowce, także grup A, pneumokoki i gronkowce), zapalenia migdałków podniebiennych, zapalenia płuc, oskrzeli, ostrego rzutu gorączki reumatycznej powodowanej zakażeniem paciorkowcowym, kiły nabytej albo wrodzonej (Treponema pallidum), rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae).
Działanie:
Preparat zaliczany jest do grupy antybiotyków B-laktamowych. Zawarta w nim penicylina reaguje na działanie ?-laktamazy. Wykazuje właściwości bakteriobójcze w związku z tym, że blokuje biosyntezę ściany komórek drobnoustrojów. Jego działanie obejmuje między innymi gronkowce (oprócz szczepów produkujących penicylinazę), paciorkowce (grupa A,C, G, H, L i M) i pneumokoki. Co więcej jego właściwości bakteriobójcze dotyczą też: Listeria monocytogenes, Neisseria, Corynebacterium diphtheriae, Bacillus anthracis, niektórych szczepów Clostridium spp., Leptospira, Actinomyces bovis, Treponema pallidum.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
Dawkowanie:
Stosować domięśniowo albo dożylnie (w iniekcji trwającej 3-5 min albo we wlewie kroplowym) przeważnie 1 - 5 mln j.m./24h w 4-6 dawkach podzielonych co 4-6 h. W przypadku ciężkich zakażeń podaje się do 20 mln j.m./24h; w ciężkich zakażeniach spowodowanych przez pneumokoki, paciorkowce, gronkowce (zapalenie płuc, wsierdzia, opon mózgowo-rdzeniowych) najniższa dawka wynosi 5 mln j.m./24h W przypadku kiły dawkowanie jest zależne od okresu choroby i wieku pacjenta. W Przypadku dzieci do 3 rż. podaje się: 50 000 - 80 000 j.m./kg mc./24h w 2-4 dawkach co 6-12 h; dzieci 3-14 rż.: 90 000 - 120 000 j.m./kg mc./24h w w 2-4 dawkach co 6-12 h.