Polecane produkty
Skład:
omeprazol (Omeprazolum)
Wskazania:
Stosować u osób dorosłych przy wrzodach dwunastnicy i żołądka, także tych wywołanych stosowaniem NLPZ (oraz w profilaktyce ich nawrotów) oraz refluksowym zapaleniu przełyku i zespołu Zolinngera-Ellisona. Wskazany podczas terapii skojarzonej z odpowiednimi antybiotykami, eradykacja Helicobacter pylori w chorobie wrzodowej. Podawać dzieciom powyżej 1 rż. i o masie ciała większej lub równej 10 kg w przypadku refluksowego zapalenia przełyku, symptomatycznego leczenia zgagi i ulewania w chorobie refluksowej przełyku. Dzieciom powyżej 4 lat i młodzieży podawać w terapii skojarzonej z antybiotykami w przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy wywołanej przez H. pylori.
Działanie:
Lek ma postać kapsułek dojelitowych przeznaczonych do stosowania doustnego. Działa na bazie inhibitora pompy protonowej (H+/K+- ATP-azy) – omeprazolu- w komórkach okładzinowych żołądka. Zatrzymuje proces uwalniania HCl podstawowego i stymulowanego (bez względu na czynnik stymulujący to wydzielanie). Powoduje zwiększenie pH i ogranicza objętość wydzielanego soku żołądkowego. Po zastosowaniu doustnym substancja czynna ulega wchłonięciu w jelicie cienkim.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- równoczesne stosowanie z nelfinawirem.
Dawkowanie Ultop:
Stosować doustnie. W przypadku osób dorosłych przy wrzodach dwunastnicy lub żołądka zaleca się stosowanie 20 mg x 1/24h przez 2-8 tygodni (albo 40 mg/24h przez 4-8 tygodni przy cięższych postaciach choroby). Przy zespole Zollingera-Ellisona dawkę należy dostosować indywidualnie, a leczenie kontynuować tak długo, dopóki istnieją wskazania kliniczne. Rozpoczynać od dawki wynoszącej 60 mg/24h. W przypadku refluksowego zapalenie przełyku stosować 20 mg x 1/24h przez 4-8 tyg.; przy ciężkim refluksowym zapaleniu przełyku przyjmować 40 mg x 1/24h przez 8 tygodni.