Polecane produkty
Skład:
kokarboksylaza (cocarboxylasum)
Wskazania:
Preparat ma szerokie zastosowanie. Choroba przemiany materii, hiperalaninemia, niedobór karboksylazy pirogronianowej w kwasicy. Wspomagająco po przebytych zakażeniach wirusowych i przewlekłych infekcjach. Stany niedoboru witaminy B w wyniku upośledzenia trawienia, wchłaniania lub wywołanych żywieniem pozajelitowym (wycięcie żołądka i resekcja jelita krętego, choroby przewodu żółciowego, upośledzenie czynności i marskości wątroby, celiakia, choroba Crohna, przewlekłe biegunki). W leczeniu pomocniczym neuropatii (polineuropatii cukrzycowej, porażeń i stanów zapalnych nerwów obwodowych, zapaleń wielonerwowych, rwy kulszowej, encefalopatii) i w nerwobólach, bólach mięśniowych i stawowych. Przewlekła niewydolność krążenia, niewydolność oddechowa. Nadczynność tarczycy, w hemodializie, oparzeniach i gorączce. Alkoholizm, kardiomiopatia alkoholowa.
Działanie:
Preparat występuje w postaci aktywnej witaminy B1. Bierze udział w przemianach węglowodanów oraz spełnia główną funkcję w reakcjach transportu aktywnej grupy aldehydowej, tj. dekarboksylacja oksydacyjna kwasu pirogronowego i ?-ketoglutarowego. Ponadto uczestniczy w procesie transketolacji w cyklu pentozowym tlenowej przemiany glukozy, będącym źródłem rybozy i deoksyrybozy oraz NADPH. Stosowany jest w chorobach, które przebiegają z endogennym niedoborem tego koenzymu lub gdy pojawia się konieczność regulacji przemiany węglowodanów. Dobrze działa z zespołem witamin B. Wolne zażycie podnosi dostępność tkankową.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na kokarboksylazę lub inne składniki preparatu
Dawkowanie Cocarboxylasum:
Domięśniowo/dożylnie. Dzieci: 10-25 mg w jednej dawcę na dobę. Dorośli: 50-100 mg 3x na dobę. Roztwór wstrzykiwać powoli, ponad 10 minut.